Tým z ČVUT opět bodoval v soutěži autonomních formulí: z New Yorku přivezl bronz

0
4266

Tým studentů z ČVUT pod vedením prof. Zdeňka Hanzálka z CIIRC ČVUT vybojoval v soutěži autonomních formulí F1/10 na americké Columbia University  v New Yorku skvělé 3. místo. Soutěž se konala 14. 10. Do závodů se kvalifikovalo 11 týmů z celého světa. 

Jedná se již o 5. závod soutěže F1/10 Autonomous Racing Competition, v loňském roce se tým oddělení Průmyslové informatiky z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT umístil na 1. místě v soutěži v portugalském Portu a na 3. místě v italském Turíně. Na soutěži na Kolumbijské univerzitě tým reprezentoval David Zahrádka a Jan Vojnar, studenti Kybernetiky a robotiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Řízení samořiditelných formulí v desetinové velikosti je postavené na algoritmech a jejich správné naprogramování je pro vítězství v soutěži mnohem důležitější než konstrukce auta, která je předschválená pro všechny týmy.

„Při přípravě na soutěž jsme se snažili o eliminaci chyb předchozího algoritmu a díky nově zprovozněné lokalizaci na trati upravit dynamiku jízdy,“ popisují zvolenou strategii při přípravě na soutěž David Zahrádka a Jan Vojnar.

„V první soutěži týmu v Portu jsme zvítězili i díky jednoduchému, avšak efektivnímu reaktivnímu algoritmu, který jsme pak dali k dispozici i ostatním týmům,“ doplňuje Jaroslav Klapálek, který byl součástí týmu jak na soutěži v Portu, tak se podílel na přípravě té aktuální. „Do soutěže na Columbia University jsme šli s vylepšenou verzí, která si navíc vytváří mapu soutěžní dráhy a mohli jsme tak optimalizovat průjezd zatáčkami.“

Znalosti získané při vývoji autonomních formulí se dále využívají i při výzkumných projektech pro autonomní řízení realizované týmem Průmyslové informatiky CIIRC ČVUT ve spolupráci s automobilkami.

Previous articleVytvoření odolných měst získává na důležitosti, vyplynulo z konference CIIRC ČVUT
Next articleDen otevřených dveří v Testbedu pro Průmysl 4.0 a v Národním centru Průmyslu 4.0: 6. 11.