Umění na CIIRC ČVUT podpořilo Ukrajinu

CIIRC CTU, PRAHA

Český institut informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT uspořádal 19. dubna setkání dvou světů umění: hudby a malířství s cílem podpořit Ukrajinu. Konal se koncert Akademického orchestru ČVUT, v jehož rámci se vystoupily také harfenistky z Ukrajiny, a výtvarnice Martina Konvičková představila svůj obraz Mír ve žluté a modré, který byl namalován jako reakce na současné dění na Ukrajině.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT se kromě své výzkumné činnosti snaží propojovat vědu s uměním nebo společenskými obory, proto v rámci prostor institutu probíhají koncerty, či aktuálně divadlo pro děti, ve veřejně přístupném atriu budovy se pak pořádají výstavy.

„Velmi mě těší, že náš institut bude zdobit výtvarně velmi působivý obraz Martiny Konvičkové. Slavnostní večer s koncertem by byl sám o sobě dost, silné vyznění akce posiluje její lidský rozměr: chceme dát jasně najevo, že podporujeme Ukrajinu a přejeme si, aby se lidé, kteří museli ze země odejít, u nás cítili vítáni,“ řekl ředitel institutu Dr. Ondřej Velek. „Proto u nás dostanou prostor vědci z Ukrajiny, proto u nás vystupují ukrajinské harfenistky, dodal.“

Akademický orchestr pod vedením dirigenta Jana Šrámka připravil rozmanitý program sestavený ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta, Cecile Chaminade a Gustava Holsta. Sólově vystoupily harfenistky Anastasia Subina a Lilia Konstantinova.

„Akademický orchestr ČVUT dává příležitost k hudebnímu uplatnění studentům nejen z ČVUT, ale i ostatních vysokých škol a univerzit. Když jsem zjistil, že jsou v Praze harfenistky ukrajinského původu, neváhal jsem a nabídl jim možnost s atraktivním nástrojem vystoupit,“ řekl dirigent Jan Šrámek. „A jsem moc rád, že paralelní úvahy o tom propojit koncert s podporou Ukrajiny, probíhaly i na straně CIIRC.“

Rozměrné plátno Mír ve žluté a modré Martiny Konvičkové bude dlouhodobě zdobit vstup do budovy CIIRC a svými pozitivními vibracemi vítat návštěvníky. „Kombinace žluté a modré se nám v těchto dnech vryla hluboce pod kůži. Pro mne vždy znamenaly slunce a vodu. Zdroje a nezbytné podmínky pro život. Když se dotknou, dají vzniknout zelené. Barvě srdeční čakry. Výhonek, nový život. Tělo každého listu deštných pralesů. Nadechněte se zhluboka,“ představila svou inspiraci Martina Konvičková. „Mohu zde stát a říci, dotýká se mne to, a co si z celého srdce přeji, je Mír.“

Hosté slavnostního večera byli organizátory vyzváni, aby dobrovolným vstupným přispěli na některou z charitativních organizací pomáhajících Ukrajině.

Previous articleBulletin Průmyslu 4.0 - 3/22 Průmyslová robotika a automatizace výroby, údržba
Next articleDobrý digitalizační plán může firmám ušetřit mnoho peněz a nasměrovat je k efektivitě