Věda dětem: děti z Ukrajiny si vyzkoušely přístroje z biomedicíny i umělou inteligenci

Pedagogové a studenti z katedry přírodovědných oborů FBMI ČVUT a oddělení Kognitivních systémů a neurovědy CIIRC ČVUT připravili na pracovišti CIIRCu v Praze Dejvicích v rámci letního tábora pro děti z Ukrajiny Věda dětem  program pro 31 dětí seznamující s používáním přístrojové techniky v biologii a medicíně, a s vývojem v oblasti umělé inteligence a robotiky.

Na jednotlivých stanovištích se vystřídaly věkově stejné skupiny vždy spolu s tlumočníkem z řad ukrajinských studentů ČVUT a děti si vyzkoušely některé pracovní postupy či měření. S velkým nadšením se setkalo stanoviště demonstrující oblast umělé inteligence a komunikace s malým robotem, pro kterého úlohy připravily naše francouzské stážistky Emma Lucas a Melanie Rihouey z ISEN Brest. Na stanovišti optické mikroskopie si děti připravily a pozorovaly vlastní mikroskopické preparáty a na stanovišti biotelemetrických systémů si pod odborným dohledem naměřily zastoupení kostní a svalové hmoty, vody a tuku ve vlastním těle.

Datum akce: 11. 7. 2022
Místo akce: CIIRC Praha-Dejvice

Text a fotografie:
Doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc.,
Mgr. Veronika Vymětalová, Ph.D.

Previous articleNěmecký vicekancléř Habeck se v institutu CIIRC ČVUT seznámil s trendy v robotice a Průmyslu 4.0
Next articlePřední evropské výzkumné laboratoře v oblasti inteligentní robotiky spojily své síly v síti excelence euROBIN