AI může revolučně změnit fungování MSP, zaznívalo na konferenci Digitalizace MSP v Jihlavě

0
342

Ve středu 20. března 2024 se v areálu Vysoké školy polytechnické v Jihlavě za přítomnosti více jak 130 účastníků konala konference Digitalizace MSP 2024: Využití AI v průmyslové výrobě. Akce, kterou každoročně pořádá agentura CzechInvest a Národní centrum Průmyslu 4.0 ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou Jihlava (VŠPJ), se tentokrát zaměřila na trendy v oblasti zavádění umělé inteligence do průmyslových procesů. Jako speaker na této akci vystoupil také Petr Kadera, vedoucí týmu Inteligentní systémy na CIIRC. Společně s Petrem Musilem z firmy DEL mluvili o tématu Továrna pro druhý život. Dalším speakerem z našeho institutu byl Ondřej Beránek, vedoucí kanceláře AI-MATTERS (TEF) a člen týmu oddělení Inteligentních systémů.

Konference Digitalizace MSP 2024: Využití AI v průmyslové výrobě přinesla cenné informace a inspiraci pro všechny, kteří se zajímají o moderní trendy v digitalizaci průmyslu. Účastníci konference se dozvěděli o konkrétních příkladech využití AI a sběru dat v průmyslu, včetně praktického využití systémů SmartBin a SmartLabel či automatizace skladů. Zazněly také informace o službách pro MSP při testování AI v reálném prostředí.

       Foto: speaker Petr Kadera

„Digitalizace je klíčovým faktorem pro konkurenceschopnost malých a středních podniků v dnešním světě. Věříme, že umělá inteligence má potenciál revolučně změnit způsob, jakým MSP fungují a inovují. Proto jsme se v rámci této platformy, která propojuje podnikatele a odborníky, zaměřili právě na toto téma, aby společně hledali nové příležitosti a řešili výzvy. Těší nás zároveň, že tato významná akce se už počtvrté koná na Vysočině a mezi letošními inspiračními řečníky jsou opět zastoupené lokální firmy,“ uvedla Adéle Lánová, ředitelka jihlavské regionální kanceláře agentury CzechInvest.

Panelové diskuze nabídly prostor pro sdílení zkušeností a odborné debaty. Návštěvníci si také mohli konzultovat finanční nástroje s experty z API, CzechInvestu, NCP 4.0, AI-Matters a TAČR. Součástí programu byla i návštěva Cyber Physical Factory na půdě VŠPJ, kde si zájemci mohli prohlédnout moderní technologie v praxi.

„Umělá inteligence představuje klíčový prvek pro transformaci průmyslu 21. století. Společně s našimi partnery se snažíme poskytnout podnikům nejen technologické know-how, ale i strategické a praktické nástroje, jako např. DigiAudit, pro úspěšné začlenění umělé inteligence do jejich provozu. Letošní ročník konference Digitalizace MSP je příležitostí pro sdílení nejnovějších poznatků a osvědčených postupů v této oblasti,“ Robert Keil, ředitel Národního centra Průmyslu 4.0.

„Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto významného setkání malých a středních podnikatelů a odborníků v oblasti digitální transformace. Věříme, že spolupráce mezi akademickou sférou a podnikatelským prostředím je klíčem k úspěchu v implementaci nových technologií. Budeme nadále sledovat, jak se poznatky v rámci konference a sdílení know-how promění do praxe a povedou k dalšímu rozvoji digitálního podnikání v České republice,“ uvedl Zdeněk Horák, rektor VŠPJ.

V rámci tématu Digitalizace MSP proběhlo v období září 2020 až březen 2024 celkem 18 akcí. Osmkrát offline v Praze, Ostravě, Jihlavě, Pardubicích a Plzni a desetkrát online. Fyzicky akce navštívilo přes 700 zájemců a záznamy z nich zhlédlo více než 12 000 lidí z široké veřejnosti. Akce navštívilo nad 2 000 jedinečných kontaktů a vystoupilo na nich už 163 řečníků. V rámci Digitalizace MSP bylo realizováno také 11 exkurzí.

Previous articleROBOPROX a Robert Babuška v pořadu České Televize Věda24
Next articleGlobal Goals Summit 2024 na CIIRC