AI-MATTERS

 

AI-MATTERS MAnufacturing Testing and experimenTation network For EuRopean industrieS

AI-MATTERS je síť sedmi uzlů a jednoho satelitu, jejímž cílem je zvýšit odolnost a flexibilitu evropského výrobního sektoru prostřednictvím nasazení nejnovějších vývojových trendů v oblasti umělé inteligence, robotiky a inteligentních autonomních systémů pro flexibilní výrobu.

CIIRC ČVUT se připojil k projektu AI MATTERS, aby pomohl zvýšit konkurenceschopnost malých a středních podniků ve střední Evropě. Poskytuje jim otevřený přístup ke své špičkové infrastruktuře RICAIP a odborné znalosti pro projekty a služby podporující digitální transformaci malých a středních podniků.

CIIRC ČVUT se podílí zejména:

Váš kontakt na CIIRC ČVUT
PhDr. Ondřej Beránek
Vedoucí kanceláře AI-MATTERS
+420 703 895 255
ondrej.beranek@cvut.cz
LinkedIn

CIIRC ČVUT vám může pomoci v následujících oblastech:

  • Životní cyklus dat – IoT a analýza dat při získávání dat, ukládání dat, big data, edge computing, ochrana dat a jejich suverenita.
  • Výrobní procesy – Adiktivní výroba, diagnostika procesů a strojů, optimalizace procesů.
  • Digitální dvojče a digitální stín – Shoda fyzických systémů a simulací, virtuální uvedení do provozu, dynamické modely strojů, prediktivní údržba.
  • Chytrá továrna a distribuovaná výroba – Automatické plánování výroby, plánování toků materiálů, modulární a flexibilní výroba, logistické operace, výroba jako služba.
  • Pokročilé energetické systémy – Optimalizace výrobních procesů s propojením dostupných zdrojů energie. Distribuční systémy elektrické energie se zapojením různých zdrojů zelené energie.
  • Flexibilní výrobní systémy – Adiktivní a subtraktivní technologie, robotika, mobilní manipulátory, UGV, UAV.
  • Spolupráce člověk-stroj-robot – Technologie AR/VR, přesná lokalizace a navigace v průmyslovém prostředí, dálková inspekce, vizuální teleprezence.
  • Diagnostika strojů a mechatronických systémů – Senzory pro diagnostiku a prediktivní údržbu, vibrodiagnostika, akustická holografie, akustická emise. Pokročilá automatizace a aplikace AI.
  • Pokročilé aktuátory – Pokročilé aktuátory (rotační a lineární) pro průmysl, pohony pro elektromobilitu, fail-operational pohony, pokročilé řízení, diagnostika, monitoring pohonů.
  • IoT systémy a průmyslové 5G komunikace.
  • HPC, edge-computing, edge-continuum.

Kdo může těžit z podpory CIIRC ČVUT?

  • Dodavatelé technologií
  • Výrobní společnosti

Iniciativa AI-MATTERS (AI MAnufacturing Testing and experimenTation network For EuRopean industrieS) je evropským úsilím o vytvoření řady testovacích a experimentálních center (TEF) v letech 2023–2027. Jejím cílem je zvýšit odolnost a flexibilitu evropského výrobního sektoru prostřednictvím implementace nejnovějších vývojových trendů v oblasti umělé inteligence a robotiky.

V České republice se do iniciativy AI-MATTERS zapojují CIIRC ČVUT, CEITEC VUT a VŠB-TUO. Více o AI-MATTERS na www.DotaceEU.cz.

O projektu

Název projektu: AI MAnufacturing Testing and experimenTation network For EuRopean industrieS 
Akronym: AI-MATTERS 
Webové stránky: https://ai-matters.eu/ 
Reg. číslo: 101100707 
Poskytovatel podpory: Evropská unie – Program Digital Europe 
Výzva: DIGITAL-2022-CLOUD-AI-02 (Cloud Data and TEF) 
Doba trvání: 01/2023- 12/2028 (60 měsíců) 
Hlavní řešitel za CIIRC ČVUT:  
prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr. h. c.
Koordinátor: CEA, Francie 
Partneři: Fraunhofer, Německo; DTI,  Dánsko; BIC, Nizozemsko; ČVUT, ČR; TECNALIA, Španělsko; VŠB-TUO, ČR; VUT, ČR; LMS, Řecko; TNO, Nizozemsko; TECHNISCHE UNIVERSITEIT EINDHOVEN, Nizozemsko; MADE SCARL, Itálie; ENGINEERING – INGEGNERIA INFORMATICA, Itálie; FBK, Itálie; TF-CC, Řecko; AIMEN, Španělsko; PTB, Německo; ARENA2036, Německo; UNIVERSITY OF STUTTGART, Německo; FORCE TECHNOLOGY, Dánsko; ALEXANDRA INSTITUTTET, Dánsko; FORENINGEN ODENSE ROBOTICS, Dánsko; ITA, Španělsko; INVEMA AFM, Španělsko
Rozpočet:Celkový rozpočet: 59 996 818 EUR
Podpora EU: 29 998 409 EUR
z toho podpora pro CIIRC ČVUT: 2 760 340 EUR

Anotace

Cílem projektu AI-MATTERS je vytvořit rámec umožňující jednotný přístup k referenčnímu testovacímu a experimentálnímu vybavení – Testing and Experimentation Facilities TEF (často označovanému termínem testbed) napříč státy EU. Klíčovou ambicí je podpořit nová řešení AI pro průmyslovou praxi a urychlit jejich reálnou implementaci v různých výrobních odvětvích.

Konsorcium AI-MATTERS představuje funkční síť sestávající ze sedmi regionálních uzlů a jednoho satelitu. Cílem je zvýšit odolnost a flexibilitu evropského výrobního odvětví prostřednictvím zavádění nejnovějších technologií využívajících umělou inteligenci, pokročilou robotiku nebo inteligentní autonomní systémy pro flexibilní výrobu. Vybraná referenční excelentní pracoviště umožní malým a středním podnikům otestovat své koncepty a inovativní technologie využívající umělou inteligenci v reprezentativních podmínkách, čímž se přiblíží jejich nasazení v klíčových průmyslových odvětvích. Evropská komise jako spoluinvestor prostřednictvím programu DIGITAL Europe očekává, že technologie AI jsou schopny podílet se na řešení některých aktuálních výzev, kterým průmysl čelí (nedostatek pracovníků na úrovni dělnických profesí, zvyšování kvality výrobků včetně bezpečnosti, nové obory či oblasti související s energetickou transformací, optimalizace procesů ve výrobním sektoru atd.) Tato iniciativa může rovněž podpořit inovace ve výrobních odvětvích, která utrpěla během pandemických krizí.

Projekt koordinuje institut CEA z inovačního ekosystému v Paříži – Saclay a spojuje konsorcium organizací z osmi evropských zemí (Německo, Itálie, Nizozemsko, Česká republika, Řecko, Španělsko a Francie). Všichni členové konsorcia přinášejí své jedinečné odborné znalosti z různých výrobních odvětví, jako je automobilový průmysl, cirkulární hospodářství, vesmírný průmysl a mobilita, textilní průmysl, výroba materiálů atd. Ve výše uvedeném kontextu je zastřešujícím cílem realizace konkrétních kroků k posílení pozice a vedoucího postavení EU v oblasti zavádění systémů umělé inteligence s důrazem na tzv. human-centered AI (tj. AI s ústředním zaměřením na člověka). To umožňuje řešit a nasazovat robotiku a další pokročilé technologie pro skokovou transformaci výrobního ekosystému v EU.

Projekt je financován z programu Evropské unie Digitální Evropa na základě grantové dohody č. 101100707.