Ve čtvrtek 19. července v Praze přistálo první letadlo nově zřízené linky mezi Českou republikou a Tchai-wanem. Tento významný milník si nenechal ujít děkan Fakulty inženýrství Chin-Yin Huang z Tunghai University v Tchaj-wanu, jehož první kroky vedly na Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Během návštěvy děkan Huang a ředitel CIIRC ČVUT Ondřej Velek podepsali Memorandum o porozumění. Tato dohoda znamená zřízení těsnější spolupráce mezi oběma institucemi, podporuje rozšířenou spolupráci a usnadňuje mobilitu výzkumníků.
První dlouhodobá výzkumná návštěva tchajwanského výzkumníka je již naplánována na tento podzim, čímž se podepsané memorandum začne fakticky naplňovat. Ondřej Velek vyjádřil své nadšení pro tuto spolupráci a zdůraznil potenciální výhody pro obě země, zejména kvůli jejich sdílenému zaměření na výrobu a průmysl. „Obě instituce mohou profitovat z vzájemné spolupráce, protože obě naše země jsou zaměřeny na výrobu. Přítomnost odborníka z Tchaj-wanu nám může pomoci lépe porozumět potřebám průmyslu na Tchaj-wanu a obráceně. Opravdu oceňuji rychlost, s jakou Tchajwanci pracují. S děkanem Huangem jsme se poprvé setkali na jaře a již v červenci jsme zahájili naši spolupráci.“
Tunghai University, založená v roce 1955, se pyšní tím, že je nejstarší soukromou univerzitou na Tchaj-wanu. V žebříčku Times Higher Education Impact Rankings 2020 byla Tunghai University zařazena jako nejvlivnější soukromá univerzita na Tchaj-wanu a třetí v zemi.
Celkově podepsání tohoto memoranda mezi Tunghai University a CIIRC ČVUT připravuje půdu pro vzájemnou akademickou spolupráci a partnerství a posiluje hlubší porozumění potřebám průmyslu jak na Tchaj-wanu, tak v České republice.
Chin-Yin Huang si v rámci své návštěvy CIIRC ČVUT prohlídl také RICAIP Testbed pro Průmysl 4.0.