Fotografie z Národního průmyslového summitu vítězem v soutěži Czech Press Photo 2020

0
901
Tomáš Mikolov prochází dezinfekční branou na Národním průmyslovém summitu. Foto Roman Vondrouš, ČTK.

Fotografií roku 2020 se v soutěži Czech Press Photo stal snímek Romana Vondrouše z ČTK, který zachycuje účastníka Národního průmyslového summitu procházejícího dezinfekční bránou.

Fotografie roku má zobrazovat nejdůležitější téma uplynulého roku. Tou byla a stále je jednoznačně pandemie koronaviru. Asi každý očekával fotografii chodce s rouškou v prázdné Praze. Vítězný snímek však upozorňuje na současnou situaci trochu jinak a ve zkratce popisuje život, který nyní prožíváme,“ říká předseda poroty Joe Klamar.

Výtvarně čistý obraz podle něj vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti, obav a zároveň se ptá, jak asi bude vypadat budoucnost ve společnosti onemocnění covid-19.

Národní průmyslový summit se konal 9. září 2020 v Betlémské kapli. „Už při příchodu ke vstupu do Betlémské kaple mě tato scéna zaujala. Začal jsem rychle fotografovat příchozí, protože do začátku konference zbývalo pouze pár minut a většina účastníků již byla v sále. Dvě dezinfekční brány stály těsně za dveřmi a zrovna v tu chvíli do nich pronikal i sluneční svit, který v kombinaci s proudící dezinfekcí dotvořil zajímavou světelnou atmosféru,“ vzpomíná Roman Vondrouš.

Měl jsem štěstí, že muž zachycený na snímku, jako jeden z mála příchozích, neměl nasazenu roušku a v jeho tváři se značily jakési odevzdané emoce a únava z této nelehké doby, kterou všichni procházíme,“ dodává.

My jen dodáváme, že oním mužem, který je na fotografii, není nikdo jiný nežli úspěšný český vědec Tomáš Mikolov, který se věnuje oblasti umělé inteligence a působí na CIIRC ČVUT v rámci centra excelence RICAIP.

Více informací o soutěži Czech Press Photo