Dokument ČT - "Mozek v plechovce"

Podívejte se na zajímavý dokument České Televize s názvem „Mozek v plechovce“, který byl natáčen na konci minulého roku v budově našeho institutu – v prostorách Testbedu pro Průmysl 4.0 a nyní je vysílán v ČT.

V dokumentu na téma AI také diskutují Tomáš Mikolov, Josef Šivic, Vladimír Mařík, Petr Baudiš, Michal Pěchouček a Jan Feigl z ČVUT FEL, televizní publicista Milan Šíma, Radko Sáblík, ředitel Smíchovská SPŠ a gymnázium a člen expertní skupiny Strategie 2030+, chirurg a traumatolog Tomáš Šebek.

Co napsala o pořadu přímo ČT:

O umělé inteligenci se mluví od padesátých letech, zhruba od té doby také o robotice. Jak známo slovo robot vymyslel Josef Čapek a proslavil jeho bratr Karel. Ústředním motivem je autorská dvojice, která se ptá Chatbota, jak natočit tento dokument. Chatbot navrhuje osobnosti, kteří mají co říct. Navrhuje otázky. Navrhuje strukturu. Občas to funguje, občas to je blbost. Autoři se s pomocí chatbota vydávají natáčet dokumentární film o dopadu AI na naše životy. Jaké obory změní vševědoucí mozek v plechovce? Bude za nás vymýšlet i dokumentární filmy? A bude to fungovat? Dokument kombinuje rozhovory s osobnostmi plus animace chatu režisérky s chatbotem. Od první otázky – „Prosím poraď mi koncept 26minutového dokumentárního filmu o Tobě, o umělé inteligenci?“ – se dostáváme k hlubším tématům. A rozhovory postupně spějí k otázce: „Umíš se vypnout“?

Dále se v pořadu dozvíte:

❓ Proč umělá inteligence lže?
❓ Proč je tak populární až v poslední době?
❓ Jak se bude AI objevovat v našich životech v příštích letech?
❓ Jak dopadla zkouška umělé inteligence v Turingovu testu?
❓ Jak se AI využívá ve zdravotnictví? Nahradí v budoucnu lékaře?
❓ Co vzdělávání? Jak AI mění zažité postupy a co je potřeba udělat ze strany učitelů?

Na celý dokument se můžete podívat níže:

Previous articleIndie podporuje odpovědnou AI: Rozhovor s Jayantem Jagtapem
Next articleZdící robot jako inovátor v oblasti stavebnictví