Manažery a podnikatele láká CIIRC a umělá inteligence

0
5225

zdroj: Česká manažerská asociace

Česká manažerská asociace připravila diskusní setkání s prof. Vladimírem Maříkem v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), menícím se v evropské centrum excelence. Zájem o umělou inteligenci mezi manažery a podnikateli strmě roste.

Praha, 3. prosince 2019

Ve fázi přípravy a experimentování s umělou inteligencí AI je v České republice celkem 70 procent firem, necelá pětina ji implementuje. AI začíná ovlivňovat firemní procesy, do tří let takřka 90 procent tuzemských firem plánuje jejich zefektivnění*. To je také důvod vysokého zájmu podnikatelů a manažerů o informace z oboru. Česká manažerská asociace (ČMA) ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) připravila proto na 3. prosince diskusní setkání s prof. Vladimírem Maříkem, vědeckým ředitelem CIIRC, vítězem soutěže MANAŽER ROKU 2018, vyhlašované právě ČMA. Debatu a exkluzivní prohlídku laboratoří využily desítky manažerů a podnikatelů, včetně zástupců velkých firem.

„Naše spolupráce s CIIRC a profesorem Maříkem, Manažerem roku 2018, má mezi členy asociace značnou podporu, sílí mezi nimi zájem o umělou inteligenci a moderní management. Setkání navazuje na naše aktivity zaměřené na přínosy umělé inteligence na letošním MSV Brno i na významnou konferenci Kam kráčí management, kde byl profesor Mařík jedním z ceněných řečníků,“ uvedl výkonný ředitel ČMA Ivo Gajdoš.

„Digitalizace výroby je teprve nultou fází Průmyslu 4.0. Až umělá inteligence přináší autonomii, optimalizaci a samoučení do výrobních systémů,“ říká o roli AI v průmyslu prof. Mařík. „Budoucností průmyslové výroby je virtuální zapůjčování či dokonce sdílení výrobních prostředků a nabízení výroby jako služby,“ dodává.

CIIRC se proměňuje v evropské centrum excelence, již nyní zde působí odborníci evropského a světového formátu. Patří k nim prof. Vladimír Kučera zaměřený na systémy automatického řízení, jeden z průkopníků využití polynomiálních rovnic při návrhu regulačních obvodů, nebo Jan Šedivý, který se podílel na prvních zařízeních rozpoznávajících řeč. Na CIIRC vede úspěšný tým ALQUIST AI.

Působí tu tři excelentní týmy OP VVV pod vedením Josefa Urbana, Josefa Šivice a Roberta Babušky. První dva jmenovaní jsou i nositelé prestižních ERC grantů.

Nově je zde i Tomáš Mikolov, přední český vědec, vítěz kategorie Vizionář v soutěži MANAŽER ROKU 2018, dříve působící v Microsoftu, Googlu a Facebooku, který stojí za projekty jako je word2vec či FastText. Od ledna zde bude řešit svůj výzkumný projekt – tzv. český ERC grant, například Mikoláš Janota z University of Lisbon.

České manažerské asociaci

Dobrovolné nezávislé sdružení řídících pracovníků – manažerů. Asociace vznikla v roce 1990 a jejím posláním je působit na rozvíjení odborných schopností manažerů. Přispívá ke zvyšování podnikatelské výkonnosti, konkurenceschopnosti, etiky řízení a odpovědného postoje manažerů vůči zákazníkům i společnosti. Ročně pořádá ČMA na 80 akcí, většinou v 15 regionálních a odborných klubech. Je spoluzakladatel České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD). Je členem asociace CEC European Managers, která sdružuje přes milion manažerů v celé Evropě. ČMA je vyhlašovatelem a organizátorem soutěže MANAŽER ROKU, informace o 27. ročníku najdete na www.manazerroku.cz.

*Zdroj: Průzkum Microsoftu, 2019

 

 

Previous articleProjekt Digicor úspěšně zakončen: pomůže koncernům s flexibilitou v rámci dodavatelských řetězců
Next articleCIIRC ČVUT získal pro Česko pobočku panevropské sítě ELLIS pro umělou inteligenci