Medaile od rektora pro týmy z CIIRC za pomoc v době krize

0
2914

30. listopadu v Betlémské kapli se uskutečnilo slavnostní předání medailí k ocenění odborníků ČVUT za mimořádné výkony v době krize. Rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček udělil 105 medailí výzkumníkům a dalším osobnostem, kteří svými inovacemi a osobním či týmovým zapojením přispěli k řešení pandemické situace koronaviru v České republice i v zahraničí. Medaile pro tuto výjimečnou příležitost navrhl český medailér, sochař a publicista Michal Vitanovský.

Mezi oceněnými je i několik týmů z CIIRC ČVUT.

 Rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček v úvodu slavnostního večera řekl: „Rád bych poděkoval všem, kdo se zapojil do boje proti koronaviru z vlastní iniciativy. S nápady přicházeli v loňském roce nejen naši výzkumníci, ale i studenti a dobrovolníci. To, co naše univerzita během pandemie dokázala, je neuvěřitelné! A je skvělé, že činnost odborníků ČVUT pokračuje a objevují se stále nové inovace a pomocné kroky. Dnešní večer se setkáváme s představiteli našich hlavních týmů a zástupci jednotlivých fakult a součástí, kterým bych chtěl také velmi poděkovat. Bez vaší práce a nadšení by první vlna pandemie byla mnohem krizovější.“

Pro veřejnost nejznámějším příkladem pomoci v době pandemie covid-19 je ochranná polomaska CIIRC RP95-3D vyráběná pomocí 3D tisku, která vznikla v centru RICAIP . Medaili získali tři z jejích tvůrců – PhDr. Mgr. Vít Dočkal, Ph.D., Ing. Pavel Burget, Ph.D. a Ing. Alexandr Lazarov. Masku se díky startupu Trix Connections podařilo úspěšně transformovat i do průmyslově vyráběného modelu RP95-M pomocí metody vstřikování plastů. Medaili za tento počin převzal Ing. Jaroslav Lískovec. Ochranná polomaska získala řadu ocenění, mezi nejprestižnější patří Cena evropského občana a cena RVVI Česká hlava a Cena Inženýrské  akademie.

Do hlavního týmu masky CIIRC RP95 patřil i Ing. Petr Kadera, Ph.D., který ale zároveň s Ing. Václavem Jirkovským, Ph.D., získal medaili za vytvoření systému pro online monitoring kapacity nemocničních lůžek.

 

Především v první vlně pandemie, kdy nebyly nemocnice kapacitně připraveny na testování tisíců laboratorních vzorků, se uplatnil robot zvaný Pipeťák. Průmyslový robot upravený pro nemocniční prostředí se uplatnil na jaře 2019 v Nemocnici Na Bulovce. Následně bylo zkonstruováno i několik dalších pipetovacích robotů, které postupně nahradily profesionální testovací roboty. Ocenění za tuto pomoc nemocnicím si odnesli Ing. Vladimír Smutný, Ph.D., Ing. Libor Wagner, Ing. Daniel Seifert, Ph.D., prof. Ing. Václav Hlaváč, CSc. a RNDr. Lenka Richterová, Ph.D.

Další pomocí pro přetížené nemocnice je i přístroj VentConnect, který umožňuje online vzdálenou kontrolu plicních ventilátorů a monitorů vitálních funkcí.  Přístroj výrazně zefektivňuje kontrolu stavu u pacientů v infekční zóně a umožňuje lékařům nastavovat přesněji parametry plicního ventilátoru v průběhu léčby, což samozřejmě vede k lepší péči o pacienty. Přístroj se využívá ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a nyní se zavádí i do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Projekt na CIIRC ČVUT koordinovala Ing. Lenka Vysloužilová, Ph.D.

foto: J. Ryszawy, CVUT

 

 

Previous articleJak mohou malé a střední podniky a start-upy pokročit v digitální transformaci? Projekt EIT Manufacturing poskytl podporu v šesti EU zemích
Next articleBarometr českého průmyslu: růst cen a nedostatek zaměstnanců je pro firmy bariérou, jediným řešením jsou inovace