Jak pojmout návštěvu stánku Národního centra Průmyslu 4.0 a partnerů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně? Ať už jste naladěni na zážitkovou turistiku a objevování či naopak chcete řešit konkrétní firemní záležitosti nebo se něčemu přiučit, jste na správném místě. Na třech stech metrech čtverečních stánku 220 v Hale F můžete od 8. do 11. října strávit celé hodiny i dny a naplánovat si program přesně tak, jak vám bude vyhovovat. Odborníci z RICAIP Testbedu Praha, KUKA, Siemensu, České spořitelny, Smart Informatics, T-Mobile, DELu, Depragu a EIT Manufacturing připravili bohatý program: od technologických řešení a aplikací, expertních konzultací včetně privátního a projektového financování, po odborné workshopy a pořady na digitální stage.
Lepší díky technologiím
Přijďte se podívat, jak může vypadat Průmysl 4.0 v praxi. Aplikace zaměřené na efektivitu a udržitelnost představíme například pomocí robotické buňky pro flexibilní modulární výrobu. Veškerá komunikace mezi jednotlivými zařízeními je realizována prostřednictvím rychlé a bezpečné privátní 5G sítě. Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a veřejnou správu ve společnosti T-Mobile, k tomu dodává: „Digitalizace je klíčovým prvkem pro zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu. Právě 5G sítě přinášejí technologická řešení, díky nimž mohou firmy přecházet na flexibilnější a efektivnější výrobní procesy, což je nezbytné pro udržení kroku s globálními trendy. Spolupráce, jako je tato na Mezinárodním strojírenském veletrhu, nám dává příležitost ukázat, jak moderní technologie mohou firmám prakticky pomoci růst a inovovat – například prostřednictvím efektivní správy a přehledu nad celým výrobním procesem.“
Expozice se zaměřuje i na to, jak získávat data ze starších strojů nebo z vysokého počtu různých senzorů. Díky originálnímu modulárnímu 5G IoT systému sbíráme data o spotřebě energie ze všech vystavovaných zařízení a integrujeme je do jedné datové platformy a řídicího systému. Datové a technologické propojení včetně zobrazení živých dat přehledně představíme na tzv. Technologické stěně. Pozornost věnujeme i bezpečnosti a propojení IT a OT, dále představíme řešení pro intralogistiku – autonomní mobilní platformy nebo robotické šroubování a vzdálenou údržbu.
Lepší díky správným partnerům
Najít ty správné partnery pro svůj projekt je základem úspěchu. Výhodou společného stánku a dlouhodobého společného přístupu partnerů přináší zákazníkům řadu výhod, které by jednotliví dodavatelé samostatně nabízeli jen složitě nebo je nebyli schopni nabídnout vůbec. Lepší řešení je možné získat během jediné schůzky, na které můžete konzultovat konkrétní či obecné zadání problémů s experty z více oborů a najít optimální řešení včetně projektové podpory, strategického plánování, udržitelného financování či finální realizace zakázky. Pomůžeme vám propojit znalosti a zkušenosti z různých oblastí a provést vás světem inovací. Ve stánku vás přivítají zástupci Národního centra Průmyslu 4.0, RICAIP Testbedu Praha, KUKA, Siemensu, České spořitelny, Smart Informatics, T-Mobile, DELu, Depragu a EIT Manufacturing.
Lepší díky workshopům
Prozkoumejte svět průmyslového metaverse, flexibilní výroby, 3D tisku, 5G IoT nebo digitálních dvojčat v interaktivních mini workshopech, které se konají pod vedením odborníků přímo na stánku. Expertní workshopy jsou určeny manažerům, technickým pracovníkům a technologickým developerům, pracovníkům zodpovědných za plánování a optimalizaci ve výrobě. Nezapomeňte si registrovat své místo, workshopy jsou zdarma, ale jejich kapacita je omezená.
Lepší díky DigiStage
Nedílnou součástí Digitální továrny 2.0 na MSV je i DigiStage, na které připravujeme rozsáhlý odborný program: od případových studií a odborných příspěvků po strategické diskuse a odborné panely. Program můžete sledovat přímo na místě v Hale F nebo také online od úterý do čtvrtka. Budeme se věnovat tématům jako práce s daty, udržitelnost a energetický management, efektivní robotika, 5G sítě, kyberbezpečnost, nové obchodní modely, financování inovací, spolupráce s průmyslovými testbedy či podpora inovativních start-upů.
Detaillní program a informace naleznete zde, kde můžete vše sledovat i online.
Lepší díky publikaci Průmysl 4.0
V polovině září vyšla zbrusu nová strategická publikace z dílny ekosystému Národního centra Průmyslu 4.0 nazvaná “Průmysl 4.0 – Základ ekonomické transformace ČR” editorů Vladimíra Maříka z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), a Roberta Keila z NCP 4.0. Tato kniha je jedinou publikací na českém trhu, která nabízí komplexní pohled na problematiku Průmyslu 4.0 – od strategie a technologií až po právní otázky, vzdělávání a trh práce. Zásadní je přitom její pragmatický přístup – autoři se na téma dívají z perspektivy lídrů, kteří usilují o úspěšnou transformaci českého průmyslu prostřednictvím inovací.
„Národní centrum Průmyslu 4.0 se nevzdává snahy o pomoc při proměně českého průmyslu a transformaci ekonomiky. Průmysl 4.0 je klíčovým nástrojem k dlouhodobé konkurenceschopnosti založené na inovacích. Proto se spojujeme s klíčovými odborníky a vydáváme knihu, proto s našimi partnery představujeme inovativní řešení na veletrhu,“ říká Robert Keil, ředitel Národního centra Průmyslu 4.0.
Publikaci představíme nejen v rámci Sněmu svazu průmyslu a dopravy ČR, ale také během panelové diskuse na DigiStage. Pozvání na středeční odpoledne (9. 10. od 14:50) přijali Jiří Holoubek (Svaz průmyslu a dopravy), Vladimír Mařík (CIIRC ČVUT), František Podzimek a Miroslava Kopicová (Národní vzdělávací fond).
Lepší díky zábavě
Jak mohou roboti efektivně pomáhat třeba v gastronomii se přesvědčíte na vlastní oči u našeho robotického výčepu. Je plně automatický a připravený na nepřetržitý provoz bez obsluhy. Natočí čtyři piva najednou a navíc je vybaven umělou inteligencí, která mu umožňuje adaptovat se na okolní prostředí a optimalizovat spotřebu energie.
„Může se zdát, že načepovat pivo není zase tak složité. Ale opak je pravdou,” vysvětluje Pavel Burget, ředitel RICAIP Testbedu Praha, že vyvinout robotický výčep není žádná legrace. „Sledujeme průběh samotného čepování kamerou a měříme průtok piva. Pro trénování neuronové sítě využíváme i hmotnost načepovaného kelímku. Ta se liší podle poměru piva a pěny. Do hry vstupují i další veličiny jako třeba teplota piva nebo teplota okolí. Nám se podařilo model nastavit tak, aby čepování bylo spolehlivé a zákazník dostal vždy tu správnou míru. Robotický výčep je schopen autonomního provozu bez specializované obsluhy, což má velký potenciál i pro komerční využití,” doplňuje Burget.
Robopes je zábavným společníkem, a díky svému chytrému video přenosovému batůžku může pomáhat nejen v průmyslu, ale také záchranářům při katastrofách v komplikovaném terénu či nebezpečném prostředí.
Ponořit se do světa průmyslového metaverse můžete i díky robotické buňce pro manipulaci. V prostředí rozšířené a virtuální reality propojuje metaverse fyzický svět výroby s digitálním prostředím.
Lepší díky podcastům
Jaké technologie představujeme na veletrhu nebo o čem budeme diskutovat na Digistage si můžete poslechnout již cestou na veletrh díky podcastové sérii, kterou jsme připravili ve spolupráci s TV Elektrika. Buďte připraveni díky Radku Velebilovi (KUKA), Robertu Keilovi (NCP 4.0), Jakubu Kopeckému (T-Mobile), Veronice Němcové (Siemens), Pavlu Burgetovi (RICAIP Testbed Praha), Petru Kulhavému (Deprag), Petru Musilovi (DEL), Jakubu Jeřábkovi (Česká spořitelna) a Tomáši Veselému (Smart Informatics). Celá série je k poslechu na Spotify.
Více informací naleznete na https://www.ncp40.cz/udalosti/msv2024.