Ondřej Velek jednal o Průmyslu 4.0 v Azerbajdžánu

U příležitosti oficiální návštěvy Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky paní Markéty Pekarové Adamové v Arménské a Ázerbájdžánská republice ve dnech 31.1.-2.2. 2024 byl ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a našimi zastupitelskými úřady v Jerevanu a v Baku zorganizován i podnikatelsky a akademicky orientovaný program.

V rámci doprovodu poslanecké delegace se společně se zástupci MPO cesty účastnil i ředitel CIIRC ČVUT Ondřej Velek.

Během jeden a půl denního programu v Jerevanu měli představitelé MPO a českých IT firem možnost navštívit významné arménské IT firmy jako např. ServiceTitan nebo Rendeforest, zúčastnili se setkání s akademickou obcí v rámci jednání na arménské Státní univerzitě a arménské Polytechnické univerzitě, navštívili specializované výzkumné pracoviště Yerevann Lab, setkali se s vedením a členy největších profesních organizací v oblasti IT v Arménii – UATE (Union of Advanced Technology Enterprises) a UEICT (Union of Employers of Information and Communication). Ze strany prezidenta UEICT pana Armena Baldryana byly české IT firmy a představitelé HK ČR pozváni k účasti na konferenci Silicon Mountains Tech Summit, která proběhne v Jerevanu 15. listopadu 2024 .

Díky spolupráci s naším zastupitelským úřadem se podařilo připravit v Baku zcela individuální program přesně podle zájmu CIIRC ČVUT. „Pro nás bylo nejzajímavější setkání s panem Farizem Jafarovem, ředitelem C4IR Azerbaijan (Centrum pro analýzu a koordinaci čtvrté průmyslové revoluce),“ řekl Ondřej Velek.  „Překvapilo mě, jak velký důraz klade Ázerbajdžánská vláda na transformaci své průmyslové výroby a že se zdaleka nejedná pouze o těžební průmysl. Ačkoliv C4IR bylo založeno teprve v roce 2021, rychle v této oblasti dohání další země. Nabídl jsem jim brzké setkání v Testbedu pro Průmysl 4.0 u nás v CIIRC a pomoc s vytvářením podobného Testbedu v Ázerbájdžánu. Jejich priority, jako implementace AI do pokročilé průmyslové výroby, použití 5G průmyslových sítí pro komunikaci strojů v továrnách, je přesně to, v čem jsme u nás silní. Z možných nových směrů zaměření i pro CIIRC je pak jejich zájem o implementaci nových metod do zemědělství. Tento zájem jsme nedávno diskutovali i s indickou univerzitou NIMS. CIIRC by zde mohl zužitkovat svou zkušenost s mobilní robotikou, zpracováním obrazu, ale i s optimalizací a plánováním procesů.“

Další zajímavé setkání v Baku pak bylo se zástupci İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (Institut kontrolních systémů Ministerstva školství Ázerbájdžánu), včetně ředitele institutu Ali M. Abbasova.  „I zde je příležitost zajímavé spolupráce pro náš ústav,“ dodal Ondřej Velek.

Photos: Embassy of the Czech Republic in Baku, Azerbaijan, C4IR Azerbaijan, İdarəetmə Sistemləri İnstitutu

Previous articleTomáš Mikolov v podcastu Čestmíra Strakatého
Next articleČVUT získává projekt pro 180 špičkových výzkumníků v robotice a pokročilé průmyslové výrobě