Úvod
- Každoroční setkání sesterských kateder kybernetiky, automatizace, umělé inteligence z České i Slovenské republiky (dále Setkání kateder 2018) proběhlo v CIIRC ČVUT od středy 5. září 2018 do pátku 7. září 2018.
- Setkání kateder 2018 nemělo tištěný sborník.
Místo konání
Setkání se uskutečnilovýjimečně ve velkém městě a v budově, v níž sídlí hostitel. Důvodem je před rokem otevřená nová budova ČVUT CIIRC a v ní umístěný Testbed Průmyslu 4.0.
Program
Podrobný program Setkání kateder 2018 (stav k 2018-09-04 21:30)
Program setkání zaměřujeme na dvě nosná témata, podle nichž vybíráme zvané řečníky.
- Řízení kvality na univerzitách. Novým nástrojem pro řízení kvality na univerzitách v Česku jsou Rady pro vnitřní hodnocení zavedené nově od roku 2018. Na Slovensku se podobný systém připravuje.
- Digitalizace průmyslu, chcete-li iniciativa Průmysl 4.0. CIIRC ČVUT hraje v této oblasti v Česku důležitou roli. Jednou z aktivit je vytváření Testbedu Průmyslu 4.0.
V programu Setkání 2018 zdůrazňujeme tři základní momenty v komunikaci a spolupráci partnerských kateder.
- Výměna vědeckoorganizačních a pedagogických zkušeností s důrazem na výše zmíněná dvě nosná témata.
- Seznámení s nejlepšími vědeckými výsledky pracovišť od posledního Setkání kybernetických kateder v Banské Štiavnici v září 2017. Během půldne vědecké části programu zazní vybrané dvacetiminutové přednášky shrnující dosažené vynikající výzkumné výsledky potvrzené nezávisle (např. vynikající publikace, patent, prodej do průmyslu). Bylo by dobré, kdyby o těchto výsledcích přednášeli mladší kolegové , tj. naděje pracovišť. Jelikož posluchači budou mít rozdílnou znalost tématu, měla by mít přednáška širší záběr, ale přesto vědecký charakter. Přihlášené vynikající výsledky.
- Navazování a posilování osobních kontaktů jak mezi mladými nejnadějnějšími akademickými pracovníky navzájem, tak i s vedoucími, tj. zkušenými učiteli a výzkumníky.
Zmíněný koncept setkání kateder předpokládá spolupráci s vedoucími ústavů či kateder. Je žádoucí, aby v delegacích pro setkání byl z každého pracoviště alespoň jeden (a lépe více) mladý akademický pracovník, osobnost důležitá pro bucoucnost pracoviště.
Prezentace přednesené na Setkání kateder 2018
Zvané přednášky
- doc. RNDr. Milan Ftáčník, CSc. (FMFI Univerzity Komenského Bratislava, dříve slovenský ministr školství): Řízení kvality na slovenských univerzitách
- doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. (prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou činnost): Věda na UK. Proč nejsme tak dobří, jak bychom chtěli být?
- prof. Ing. Michael Šebek, DrSc. (katedra řídicí techniky FEL ČVUT): Metodika 17+ po prvním roce – Největší chyby na straně škol a jak se jich vyvarovat!
- prof. Ing. Michael Šebek, DrSc.: Metodika 17+ a její letošní výsledky – Zpráva o stavu výzkumu ve skupině technických a inženýrských věd v ČR
- Ing. Jiří Kabelka, ředitel DEL a. s. Žďár nad Sázavou: Kvalita kybernetických absolventů z pohledu zaměstnavatele i otce studenta kybernetiky na ČVUT.
Přednášky o vědeckých výsledcích
- Ing. Martin Švejda, Ph.D., Katedra kybernetiky FAV ZČU Plzeň;
Speciální roboty pro nedestruktivní testování - Mgr. Josef Urban, Ph.D., CIIRC ČVUT; Automating Formalization by Statistical and Semantic Parsing of Mathematics
- prof. Ing. Vladimír Kučera, DrSc., CIIRC ČVUT, Decoupling
- Ing. Jakub Dokoupil, Ph.D., CEITEC VUT Brno; Identifikace časově proměnných systémů jako statistický rozhodovací problém
- prof. Ing. Mikuláš Huba, PhD. Ústav automobilnej mechatroniky, FEI, STU Bratislava; Prežijú PID regulátory v rámci Priemyslu 4.0?
- doc. Ing. Jan Žídek, CSc. Katedra kybernetiky a b. i. FEI VŠB-TU Ostrava; Společný aplikovaný výzkum Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství, VŠB-TU Ostrava a Fraunhofer Institutu, Institute for Machine Tools and Forming Technology
- Ing. Martin Sarnovský, PhD. Katedra kybernetiky a umelej inteligencie, FEI, TU v Košiciach; Využitie platformy pre spracovanie a analýzu veľkých dát pre tvorbu prediktívnych modelov v oblasti procesného priemyslu
- doc. Ing. Karel Zimmermann, Ph.D., katedra kybernetiky, FEL ČVUT; Learning for Active 3D Mapping
- Ing. Peter Papcun, Ph.D. Centrum inteligentných kybernetických systémov, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie, FEI TUKE Košice, Framework Caregiver 4.0 & Checkup – Cognitive HEalthCare Platform
Představení pracovišť
- Katedra kybernetiky a umelej inteligencie, FEI TU Košice
- Ústav robotiky a kybernetiky, FEI STU v Bratislave
- Ústav automobilovej mechatroniky, FEI STU v Bratislave
- Paneuropská vysoká škola Bratislava
- Katedra riadiacich a informačných systémov, EF UNI Žilina
- Katedra technickej kybernetiky, FRI, UNI Žilina
- Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství, VŠB – TU Ostrava
- Ústav automatizace a měřicí techniky FEKT a CEITEC, oba VUT v Brně
- Ústav mechatroniky a tech. informatiky FM, TU Liberec
- Katedra kybernetiky a NTIS, Fakulta aplikovaných věd, ZU v Plzni
- Katedra kybernetiky FEL ČVUT v Praze
- Katedra řídicí techniky FEL ČVUT v Praze
- CIIRC ČVUT v Praze
Seznam přihlášených a registrovaných účastníků
Seznam účastníků Setkání kateder 2018, kteří se přihlásili přes registrační formulář. Registrovaní jsou jen ti, kteří zaplatili registrační poplatek.
Organizátoři
- Václav Hlaváč, program, zodpovědnost za organizaci Setkání kateder 2018
- Michaela Horáková, organizační záležitosti
- Jana Rentková, finance Setkání kateder 2018, placení vložného
- Roman Hrubý, Zuzana Kadavá, Vladimír Kubelka, Anna Tahovská
Zodpovídá: Václav Hlaváč