IMPACT

 

Název projektu: Intelligent Machine Perception – Inteligentní strojové vnímání
Akronym: IMPACT
Projektový web: impact.ciirc.cvut.cz
Reg. číslo: EF15_003/0000468
Poskytovatel podpory: Evropská unie
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT)
Program: Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF)
OP VVV – Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Výzva 02-15-003 Podpora excelentních výzkumných týmů (EVT)
v prioritní ose 1 OP
Doba řešení: 06/2017 – 06/2023
Způsobilé výdaje: 122,6 mil. Kč
Hlavní řešitel: Dr. Ing. Josef Šivic
Koordinátor: CIIRC ČVUT – České vysoké učení technické v Praze – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky

Anotace:

Projekt IMPACT se zaměřuje na základní a aplikovaný výzkum v oblasti počítačového vidění, strojového učení a robotiky s cílem vyvinout inteligentní systémy, které rozumí komplexním vizuálním vstupům, učí se, uvažují, navigují a interagují s dynamickým prostředím. To vše autonomně nebo jen s minimálním lidským dohledem.
Pokročilé schopnosti vizuální inteligence, jako je interpretace sekvencí lidských akcí, které manipulují s objekty za účelem dosažení konkrétního úkolu, jsou v současné době výzvou. Neexistuje však žádný umělý systém s podobnou úrovní kognitivních vizuálních schopností.
Přístup IMPACT kombinuje pokročilé vizuální rozpoznávání s technikami optimalizace trajektorie z robotiky. Cílem je umožnit robotům naučit se manipulovat s nástroji sledováním instruktážních videí. Cílem je nahradit tradiční ruční programování robotů automatickým přístupem učení.

Cílem projektu je vybudovat dynamický, mladý výzkumný tým, který bude čerpat z unikátních odborných znalostí Dr. Josefa Šivice, držitele ERC Starting Grant se silnými zkušenostmi a vazbami na strategického mezinárodního partnera INRIA.
Díky tomu dojde k transferu zcela nových metod strojového učení. Cílem je také přenos znalostí v oblasti mezinárodních grantů (zejména H2020 a ERC) a zvýšení úspěšnosti grantů. Zároveň se očekává zvýšení kvality publikačního výkonu týmu, a to díky realizaci atraktivních výzkumných záměrů ve spolupráci s elitní INRIA a dalšími zahraničními výzkumníky.
Souvisejícím cílem je tedy rozvoj strategické mezinárodní spolupráce, a to formou: prohlubování (rozšíření spolupráce z individuální úrovně na institucionální, sdílení osvědčených postupů na strategické úrovni, kontinuita spolupráce i mimo rámec grantů) a zacílení na vybrané oblasti, zejména koordinátorské granty, granty ERC, atestační a evaluační politika atd.).