Chytrý robot, který vás bezpečně převede přes přechod

0
184

Robot IPA2X je tzv. inteligentní asistent pro chodce. Autonomní vozítko, které by na přechodech mělo zajistit větší bezpečnost třeba dětí či osob s pohybovými problémy, ale samozřejmě obecně všech chodců. Má dvě hlavní části. Podvozek s koly poháněnými elektromotory a dvoumetrovou tyč, kde je v podstatě jeho mozek – LiDAR a kamery, díky nimž dokáže rozeznat předměty ve svém okolí. Na této hlavici se nachází také tzv. HMI, tedy sada obrazovek, které vysílají signály jak řidičům, tak chodcům. Kromě toho vozítko umí vyslat signál blížícímu se vozu, například do jeho infotainmentu.

 

Zjednodušeně řečeno, je to chytrý pojízdný semafor. Tento tzv. rover vyvinuly dva italské startupy, Hipert a Lifetouch, podílí se na něm i Škoda Auto, která dokonce vyvinula speciální masku na vůz Enyaq iV, která by mohla dávat signály chodcům a vědci z CIIRC ČVUT pomáhali s komunikací mezi roverem a automobily prostřednictvím speciální aplikace. Celý projekt financovaný Evropskou unií dozoruje Technická univerzita Mnichov.

 

Audio verzi podcastu si můžete pustit třeba na webu SimplyClever Podcast.

Na našem webu jsme o tomto inteligentním asistentovi psali ZDE a reportáž s naším vědcem Michalem Sojkou jste si mohli poslechnout ZDE.

Previous articleCIIRC ČVUT se aktivně zapojuje do obnovy Ukrajiny - ve Varšavě jednal o konkrétních projektech se zástupci ukrajinských samospráv
Next articleRobotika v praxi: Od výzkumné kariéry k úspěšnému start-upu