Vladimír Mařík a Ondřej Velek součástí delegace doprovázející premiéra Fialu do indického Džajpuru

Dne 11. ledna 2024 se premiér Petr Fiala účastnil, ke konci své pracovní cesty po Indii, návštěvy indického Džajpuru. Součástí oficiální delegace doprovázející premiéra byli i ředitel CIIRC ČVUT Ondřej Velek a vědecký ředitel prof. Vladimír Mařík. Společně zavítali na univerzitu NIMS, kde se setkali s vedením školy a akademiky a jednali o rozvoji společných výzkumných projektů a rozšíření spolupráce mezi vysokými školami a výzkumnými institucemi. Navštívili také stavbu Centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky, které nese jméno prof. Vladimíra Maříka a které bude dokončeno již letos.

Během návštěvy univerzity bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT  a National Institute of Medical Sciences University (Univerzita NIMS), které se zaměřuje na vytvoření digitálního partnerství v Indo-Pacifiku. Univerzita NIMS patří mezi přední soukromé vzdělávací instituce v Indii. Vladimír Mařík v rozhovoru zdůraznil význam otevírání cesty české inženýrské komunity do Indie jako perspektivní technologické a ekonomické velmoci.

My to vnímáme jako otvírání cesty české inženýrské komunity do Indie jako perspektivní velmoci, která technologicky a ekonomicky jde velmi dopředu. V oborech, jako je softwarové inženýrství a umělá inteligence, mají Indové velmi dobrý zvuk,“ řekl v rozhovoru pro ČTK prof. Vladimír Mařík. „Vidíme to jako dlouhodobou investici. A je to v souladu s plány Evropské unie, která se také začíná na tento region obracet,“ dodal.

Vládní návštěva Indie, které se zúčastnili prof. Vladimír Mařík a Ondřej Velek spolu s premiérem Petrem Fialou, navázala na loňské položení základního kamene Maříkova centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky na univerzitě NIMS v Džajpuru. Základní kámen Centra byl položen v březnu roku 2023 a letos v létě by mělo být centrum dokončeno a slavnostně otevřeno. Po oficiálním otevření se plánují výměny studentů, vědeckých pracovníků a společné výzkumné projekty v oblasti biomedicíny a průmyslové robotiky, což představuje klíčový krok k posílení vědecké spolupráce mezi oběma zeměmi.

Foto: NIMS University, Vláda ČR

„Co pokládám za důležité, i na základě své akademické zkušenosti, aby se nevytvářely jen nějaké formy spolupráce, ale aby to byla spolupráce s osvědčenými institucemi,“ řekl České televizi premiér Petr Fiala, který na univerzitě převzal čestný doktorát.

„Vedení univerzity NIMS se zhlédlo se v tom, jak je náš ústav budován, jak rychle si získal reputaci v Evropě a chtěli by to svým způsobem replikovat,“ vysvětluje Vladimír Mařík zapojení CIIRC na vzniku nové instituce.

CIIRC ČVUT poskytuje metodickou podporu při výstavbě centra a plánuje pomoci s vybavením kompatibilním s laboratořemi umělé inteligence v Česku a Evropě. ČVUT, naopak, má zájem využívat potenciál indických vědců. Již v letošním roce přijdou první akademičtí pracovníci z Indie do Česka, a během tří let by výměna měla fungovat oboustranně.

Spolupráce mezi NIMS University a ČVUT má zásadní strategický význam a je vnímána jako otevření dveří české inženýrské komunity do perspektivní Indie, zejména v oborech jako je softwarové inženýrství a umělá inteligence.

„Jsme hrdí, že si indická univerzita vybrala jako partnera právě Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky. Je to dalším potvrzením, že naše instituce má dobré jméno i v zahraničí,“ doplňuje ředitel CIIRC Dr. Ondřej Velek.

Foto: NIMS University, Vláda ČR

Previous articleCIIRC nově součástí TAH: významný milník pro interdisciplinární spolupráci v ČR
Next articleCACORR 2024 – vědci představili to nejlepší ze svého výzkumu