Vladimír Mařík a Ondřej Velek součástí delegace doprovázející premiéra Fialu do indického Džajpuru

0
8027

Dne 11. ledna 2024 se premiér Petr Fiala účastnil, ke konci své pracovní cesty po Indii, návštěvy indického Džajpuru. Součástí oficiální delegace doprovázející premiéra byli i ředitel CIIRC ČVUT Ondřej Velek a vědecký ředitel prof. Vladimír Mařík. Společně zavítali na univerzitu NIMS, kde se setkali s vedením školy a akademiky a jednali o rozvoji společných výzkumných projektů a rozšíření spolupráce mezi vysokými školami a výzkumnými institucemi. Navštívili také stavbu Centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky, které nese jméno prof. Vladimíra Maříka a které bude dokončeno již letos.

Během návštěvy univerzity bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT  a National Institute of Medical Sciences University (Univerzita NIMS), které se zaměřuje na vytvoření digitálního partnerství v Indo-Pacifiku. Univerzita NIMS patří mezi přední soukromé vzdělávací instituce v Indii. Vladimír Mařík v rozhovoru zdůraznil význam otevírání cesty české inženýrské komunity do Indie jako perspektivní technologické a ekonomické velmoci.

My to vnímáme jako otvírání cesty české inženýrské komunity do Indie jako perspektivní velmoci, která technologicky a ekonomicky jde velmi dopředu. V oborech, jako je softwarové inženýrství a umělá inteligence, mají Indové velmi dobrý zvuk,“ řekl v rozhovoru pro ČTK prof. Vladimír Mařík. „Vidíme to jako dlouhodobou investici. A je to v souladu s plány Evropské unie, která se také začíná na tento region obracet,“ dodal.

Vládní návštěva Indie, které se zúčastnili prof. Vladimír Mařík a Ondřej Velek spolu s premiérem Petrem Fialou, navázala na loňské položení základního kamene Maříkova centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky na univerzitě NIMS v Džajpuru. Základní kámen Centra byl položen v březnu roku 2023 a letos v létě by mělo být centrum dokončeno a slavnostně otevřeno. Po oficiálním otevření se plánují výměny studentů, vědeckých pracovníků a společné výzkumné projekty v oblasti biomedicíny a průmyslové robotiky, což představuje klíčový krok k posílení vědecké spolupráce mezi oběma zeměmi.

Foto: NIMS University, Vláda ČR

„Co pokládám za důležité, i na základě své akademické zkušenosti, aby se nevytvářely jen nějaké formy spolupráce, ale aby to byla spolupráce s osvědčenými institucemi,“ řekl České televizi premiér Petr Fiala, který na univerzitě převzal čestný doktorát.

„Vedení univerzity NIMS se zhlédlo se v tom, jak je náš ústav budován, jak rychle si získal reputaci v Evropě a chtěli by to svým způsobem replikovat,“ vysvětluje Vladimír Mařík zapojení CIIRC na vzniku nové instituce.

CIIRC ČVUT poskytuje metodickou podporu při výstavbě centra a plánuje pomoci s vybavením kompatibilním s laboratořemi umělé inteligence v Česku a Evropě. ČVUT, naopak, má zájem využívat potenciál indických vědců. Již v letošním roce přijdou první akademičtí pracovníci z Indie do Česka, a během tří let by výměna měla fungovat oboustranně.

Spolupráce mezi NIMS University a ČVUT má zásadní strategický význam a je vnímána jako otevření dveří české inženýrské komunity do perspektivní Indie, zejména v oborech jako je softwarové inženýrství a umělá inteligence.

„Jsme hrdí, že si indická univerzita vybrala jako partnera právě Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky. Je to dalším potvrzením, že naše instituce má dobré jméno i v zahraničí,“ doplňuje ředitel CIIRC Dr. Ondřej Velek.

Foto: NIMS University, Vláda ČR

Previous articleCIIRC nově součástí TAH: významný milník pro interdisciplinární spolupráci v ČR
Next articleCACORR 2024 – vědci představili to nejlepší ze svého výzkumu