Proč se nebát umělé inteligence?

0
283

Kniha Proč se nebát umělé inteligence? editorů Vladimíra Maříka, Michala Trčky, Davida Černého a kol. byl pokřtěna 11. 11. 2024 na našem institutu. Kmotrem knihy se stal rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

Autoři knihy Proč se nebát umělé inteligence?  nabízejí střízlivý a odborně podložený pohled na současný stav a perspektivy umělé inteligence (AI). Čtenář se ve srozumitelné podobě dozví, na jakých technologických základech AI stojí, jaká je její historie a jak probíhá zpracování přirozené řeči ve velkých jazykových modelech. Kniha rovněž ukazuje, jak aplikace AI už dnes slouží v průmyslu, zdravotnictví, robotice či v oblasti kybernetické bezpečnosti a jak konkrétně je možné AI využít například ve státní správě či ve službách. Řada příspěvků je věnována filozofickým úvahám o roli a možnostech umělých strojů, etice a právu při jejich využívání.

Mezi autory patří také řada vědců z CIIRC ČVUT, kromě vědeckého ředitele CIIRC Vladimíra Maříka také Tomáš Mikolov, Torsten Sattler, Antonín Vobecký, Josef Šivic, Tomáš Pajdla, Karel Košnar, Jan Šedivý, Petr Kadera, Lenka Lhotská, Olga Štěpánková, Mikoláš Janota, Martin Suda, Josef Urban a Miroslav Svítek.

Mezi další autory patří i řada významných vědeckých osobností z různých oblastí – Emil Pelikán, Josef Psutka, Jan Hajič, Michal Pěchouček či David Černý.  Úvodu se zhostila jedna z významných evropských vědeckých osobností – Holger Hoos, který působí na RWTH Achen a na Leiden University.

Proč se nebát umělé inteligence? je soubor esejí, které vyvracejí mýty, přehnaná očekávání a uměle vyvolané obavy, a naopak zdůrazňují její užitečnost a využitelnost. Možná vás překvapí, že český přínos k rozvoji této zajímavé vědní disciplíny vůbec není zanedbatelný.

Kniha je určena všem, kteří se v důsledku neadekvátní „popularizace“ obávají prudkého nástupu umělé inteligence. Na své si přijdou i ti, kteří se v té či oné míře s umělou inteligencí dennodenně setkávají, včetně IT odborníků, studentů všech typů škol i pracovníků v průmyslu, službách či státní správě. Eseje na sebe přímo nenavazují, jsou nezávislé a lze je číst v jakémkoliv pořadí či kterékoliv vynechat. Každý si může najít to, co ho nejvíce zajímá.

Knihu můžete získat např. zde nebo u dobrých knihkupců.

Previous articleMichal Postránecký v podcastu Sary Polak
Next articleKonference Eseje o vědomí, Proč se nebát umělé inteligence? a workshop: AI a etika: to vše 26. a 27. listopadu na CIIRC