Noc vědců 2021 / Researchers Night 2021 (aktualizováno)

0
1607

Noc vědců na CIIRC ČVUT
24. 9 ǀ 17:00 – 22:00

 

 

 

 

 

Noc vědců je pro nás příležitost vás nechat nahlédnout do světa moderních technologií, které pomáhají vytvářet společnost budoucnosti. Připravili jsme pro vás sérii populárních přednášek a obzvláště nás těší, že vás můžeme opět pozvat i do našich laboratoří s robotickými experimenty a rozšířenou realitou. To vše v duchu našeho motta – „Engineering a truly intelligent future“. 

Děkujeme, že jsme mohli v budově CIIRC ČVUT přivítat více než 600 návštěvníků včetně budoucích vědců! 

Fotogalerie

prof. Olga Štepánková: Mají cukrátka a počítačové cookies něco společného?

Na praktických příkladech ukážeme, že cukrátka i cookies mají společných vlastností hned několik. A to nejen těch dobrých, ale i těch, které představují nebezpečí. Pak už nás ovšem nepřekvapí, že má-li kyberprostor představovat zdravé a inspirující prostředí, neobejde se bez náležité a pravidelné péče. Vysvětlíme, co jsou základní kroky digitální hygieny a jak je provádět. A na závěr pozveme všechny zájemce ke spolupráci v projektu CSI-COP občanské vědy.  (https://beat.ciirc.cvut.cz/projects/csi-cop/cs/).

ing. Petr Marek: Co všichni mají na těch chatbotech?

(Přednáška je v češtině, ukázky z konverzací s chatbotem Alquistem jsou v angličtině)

Jak spolu souvisí umělá inteligence, starodávný bot z internetového fóra a psycholožka ELIZA? A co mají společného s chatboty, které dnes vyskakují v postranním panelu snad každé webové stránky (a málokdy něco umí)?
Petr Marek, jeden z tvůrců umělé inteligence Alquist, která letos urvala prvenství v celosvětové soutěži Amazon Alexa Prize (Alquist z CIIRC ČVUT se prokonverzoval k prvnímu místu v Amazon Alexa Prize), vám vše objasní. Navíc ukáže, jak chatboti vznikali dříve, a jak fungují dnes. Prozradí také, kdy už si s počítačem budeme konečně moc normálně popovídat. Alquist bude jedním z hostů.
P. S. Možná přijde na kus řeči i GPT-3 – umělá inteligence od Elona Muska.

20:00 – 21:00
ing. arch Michal Postránecký: Vize společnosti a města budoucnosti 2050+

Tvoříme vizi společnosti a města budoucnosti 2050+, připravujeme se na koexistenci s robotickými bytostmi a urbanizaci Měsíce a Marsu!

 

 

Program centrum města budoucnosti (Jugoslávských partyzánů 1580/3) 

17:00 – 22:00

Holografický stůl
Pomocí brýlí pro virtuální realitu si můžete na mapě Česka promítnout informace získané z reálných dat.

Stánek Smíchovské střední a průmyslové školy
“Presslovka” představuje své projekty

Malířský koutek pro děti
Jak si děti představují města budoucnosti? 

 

Testbed pro Průmysl 4.0

17:00 – 22:00
Zažijte experimenty z výroby budoucnosti v Testbedu pro Průmysl 4.0

Testbed pro Průmysl 4.0 prochází díky projektu RICAIP a Cluster 4.0 významnou přestavbou a upgradem technologií.  Přijďte se podívat na robotické experimenty, výrobní linku budoucnosti a prožijte realitu hned 2x – tu skutečnou a tu rozšířenou. Testbed pro Průmysl 4.0 je první v ČR a střední Evropě, kde jsme v srpnu spustili první ryzí průmyslovou 5G síť.

Co všechno jste mohli u nás v Testbedu vidět?

Researcher’s Night at Testbed for Industry 4.0

VR Arena

Prezentace robotických výrobních linek ve virtuální realitě. Zažijte Průmysl 4.0 v prostředí VR.

Montrac

Prozkoumejte zblízka výrobní linku průmyslu 4.0 pro produkci autíček v různých uživatelsky konfigurovatelných barevných kombinacích. Aplikace spouští robotická ramena v bezpečném prostředí VR simulace.

Paměťový palác (soutěž)

Nový způsob získávání informací pomocí paměťového paláce. Zapamatujte si co nejvíce pojmů ze světa průmyslu 4.0 přímo ve virtuální realitě a umístíte se na prvních místech v síni slávy.

 

 

 

 

 

 

 

Tento projekt získal finanční prostředky z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, programu OP VVV – Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání – Strukturální fondy EU, projekt č. EF16_026/0008432.

Zažijte s námi CIIRC ČVUT prostřednictvím našich ambasadorů

Program Noci vědců pro další zapojené instituce naleznete zde https://www.nocvedcu.cz/

Opatření COVID-19

Vážení návštěvníci Noci vědců v budově CIIRC ČVUT,

v souvislosti s účinným Mimořádným opatřením Min. zdrav., čj. MZDR 14601/2021-23/MIN/KAN ze dne 26. srpna 2021, písm. c) bodu I/12, vezměte na vědomí, že při vstupu do budovy CIIRC ČVUT bude probíhat kontrola splnění podmínek stanovených tímto opatřením pro účast na hromadných akcích.

Prosíme, mějte s sebou vše potřebné pro prokázání splnění daných podmínek tak, aby kontrola probíhala plynule a nevznikaly fronty a časové prodlevy, které by zabránily klidné prohlídce všech stanovišť.

Dle tohoto opatření je nutné splnit jednu z následujících podmínek vstupu:

  • doložit absolvování negativního RT-PCR testu na přítomnost covid-19 starého nejvýše 7 dní,
  • doložit absolvování negativního RAT antigenního testu na přítomnost covid-19 starého nejvýše 72 hodin (lzedoložit i čestným prohlášením o absolvování testu ve škole),
  • absolvovat samotest na přítomnost covid-19 na místě a prokázat se negativním výsledkem
  • doložit potvrzení poskytovatele zdravotních služeb o podstoupení RAT antigenního testu na přítomnost covid-19 za dozoru zdravotnického pracovníka prostřednictvím on-line služby s negativním výsledkem nejvýše 24 hodin před konáním akce,
  • doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce stím, že v době vstupu již uplynula nařízená doba izolace,
  • doložit certifikát o očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny musí uplynout nejméně 14 dní.

Podrobné informace naleznete zde:https://covid.gov.cz/situace/kultura/

Všichni přítomní musí mít rovněž po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).