Chatbot Alquist postoupil do finále soutěže Amazonu – Alexa Prize Social Bot Grand Challenge. Již počtvrté – získá letos zlato?

0
5578

Studentský tým působící na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) pod vedením Jana Šedivého postoupil do finále soutěže Alexa Prize Social Bot Grand Challenge, kterou již počtvrté vyhlásil Amazon. Zda se konečně podaří získat zlato a převálcovat mezinárodní konkurenci, bude jasné v průběhu srpna. Tým Alquist byl v předchozích ročnících dvakrát stříbrný a v roce 2020 bronzový.

Chatboti nacházejí stále širší uplatnění v e-commerce, hotelnictví či sociálních službách. Na to, aby se nám s nimi povídalo skoro stejně, jako bychom hovořili s člověkem, se zaměřuje soutěž Amazonu – Alexa Prize Social Bot Grand Challenge. Cílem je vytvoření konverzačního robota pro hlasovou asistentku Alexu, jenž by s lidmi dokázal zajímavě konverzovat o obecných tématech, jako jsou filmy, sport nebo hudba. Hlavní cenu ve výši jednoho milionu dolarů (která dosud nebyla udělena) získá chatbot schopný vést souvislé a zábavné rozhovory s průměrnou délkou alespoň 20 minut.

Tým studentů z ČVUT, který na CIIRC ČVUT pod vedením Jana Šedivého rozvíjí konverzačního bota nazvaného Alquist, se soutěže účastní již počtvrté a pokaždé získal prestižní medailové umístění. Na zlato však zatím ještě čeká. Tým se průběhu let postupně obměňuje, v roce 2021 soutěží ve složení těchto studentů: Jakub Konrád (vedoucí), Petr Marek, Petr Lorenc, Van Duy Ta a Ondřej Kobza.

„Pro letošní ročník Alexa Grand Challenge jsme si stanovili řadu ambiciózních cílů,“ říká Jakub Konrád, vedoucí studentského týmu. „Je fantastické vidět, že se nám to vyplatilo a že jsme se opět dostali až do finále soutěže. Těšíme se na závěrečné kolo hodnocení a na to, zda se nám podaří letos umístit ještě lépe.“ 

Rozhovor s týmem Alquist pro Studio 6 ČT

(rozhovor přehrajete kliknutím do obrázku)

 

 

 

 

 

 

Mezi finálové týmy dále patří:

Athena, The University of California, Santa Cruz
Emora, Emory University
Chirpy Cardinal, Stanford University
State University of New York (SUNY) Buffalo

Tři nejúspěšnější týmy budou vyhlášeny v průběhu srpna. Loni byly na stupních vítězů Emora, Chirpy a Alquist, v tomto pořadí.

Další informace: https://www.amazon.science/academic-engagements/alexa-prize-socialbot-grand-challenge-4-finalists-announced

O tématu informovali: Lupa, Automa, Vědavýzkum, Czech Crunch, CzechSight, Parlamentní listy, Technický týdeník, a další.

Previous articleAlena Burešová z NCP 4.0 : pandemie odhalila zranitelnost průmyslu v celé jeho podobě
Next articlePodcast Brain We Are s Tomášem Mikolovem