CIIRC se stává partnerem nově vzniklého institutu PRAIRIE v Paříži

0
9068
Le centre Inria Paris-Rocquencourt à déménagé à Paris (12e arrondissement) en janvier 2016, pour devenir le centre de recherche Inria de Paris.

Dne 29. března 2018 francouzský prezident Emmanuel Macron, u příležitosti summitu AI for Humanity, představil strategii pro umělou inteligenci ve Francii. Především oznámil zřízení ”sítě čtyř nebo pěti specializovaných institutů”.

Emmanuel Macron – AI for Humanity summit ©Reuters

Prvním takovým institutem bude PRAIRIE (PaRis Artificial Intelligence Research Institute), jehož cílem je stát se mezinárodním výzkumným cetrem v oblasti umělé inteligence. Mezi zakládajícími členy jsou tři akademické instituce: Inria, CNRS a PSL University, spolu s firmami Amazon, Criteo, Facebook, Faurecia, Google, Microsoft, NAVER LABS, Nokia Bell Labs, PSA Group, SUEZ a Valeo.

Na mezinárodní úrovni bude Institut PRAIRIE využívat síť partnerství se špičkovými centry AI (Artificial Intelligence) po celém světě. Významným úspěchem je, že jedním z partnerů se stane Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na České vysokém učení technické v Praze. Mimo CIIRC se na spolupráci budou podílet instituce jako Center for Data Science na NYU, Artificial intelligence laboratory of UC Berkeley (BAIR), Robotics institute na Carnegie-Mellon University v Pittsburghu, MILA v Montréalu, Max Planck institute v Tübingenu at Turing Institute v Londýně.

CIIRC již spolupracuje s institutem Inria, jedním ze zakládajících členů PRAIRIE, na projektu IMPACT (Intelligent Machine Perception) vedeném Dr. Josefem Šivicem. Projekt IMPACT sdružuje výzkumné pracovníky z institutů Inria i CIIRC, s cílem posunout hranice současného poznání v oblastech strojového učení, počítačového vidění a robotiky.

Partneři v PRAIRIE institutu si stanovili tři cíle:

  • výrazně přispět k pokroku v základních znalostech v oblasti umělé inteligence (AI), které budou volně přístupné mezinárodní vědecké kumunitě;
  • podílet se na řešení konkrétních problémů s výrazným dopadem na aplikace;
  • přispívat ke vzdělávání v oblasti umělé inteligence.

Pětiletým cílem je spojit nejlepší vědecké instituce a průmyslové partnery a učinit z PRAIRIE světového lídra v oblasti umělé inteligence.

Institut bude slavnostně otevřen na jaře roku 2018.

Zdroj: Inria

Previous articleStav Průmyslu 4.0 v České republice mapuje brožura CzechInvestu
Next articleTým z ČVUT zvítězil v mezinárodní soutěži modelů autonomních aut