Pozadí odchodu špičkového vědce Mikolova: stížnosti, žaloby i táhlé problémy českých grantů - článek Hospodářské noviny

0
325
Zdroj: HN

Odchod Tomáše Mikolova vyvolal širší debatu o systému financování vědy v Česku. Rozhodli jsme se k tématu dále nemlčet.

Vážíme si toho, že se před pěti lety vrátil z USA a rozhodl se rozvíjet výzkum umělé inteligence právě na CIIRC. Jeho přínos trval řadu let, a to navzdory složitým podmínkám a frustraci z prostředí, které často brzdí špičkový výzkum místo toho, aby jej podporovalo.

💬 „Jeho krok chápeme i jako způsob, jak důrazněji upozornit na problémy, kterým čelí špičkový výzkum v Česku. Hodnocení jeho projektů bylo amatérské a nekvalifikované. Místo odborného posouzení rozhoduje čím dál častěji úředník, který problematice nerozumí,“ uvedl náš vědecký ředitel prof. Vladimír Mařík.

CIIRC dlouhodobě upozorňuje na systémové problémy a hledá cesty ke změně. Tomáš Mikolov i přes opakované nabídky ze zahraničí zůstal, protože věřil, že může pomoci české vědě růst.

Téma rozvíjí i nový článek Hospodářské noviny, v němž se vyjadřují odborníci napříč akademickou obcí, také z České vysoké učení technické v Praze. Jejich výpovědi potvrzují: systém grantového hodnocení je netransparentní, přebujelý byrokracií a nedostatečně podporuje excelenci.

Pokud vás zajímá pozadí udělování grantů v Česku a samotného odchodu Tomáše Mikolova z CIIRC, přečtěte si článek ZDE.

Previous articleMaříkův institut v Indii nabídne laboratoře se špičkovým vybavením
Next articleBratři Bushuieovi: Dva mladí výzkumníci, kteří chtějí zrychlit a zlevnit vývoj léčiv pomocí AI – rozhovor na CzechCrunch