Česko má v boji s vysokými cenami řešení. „Měli bychom se spoléhat na to, co máme doma. Máme přebytky elektřiny, kterou vyvážíme, máme i uhlí a máme jaderné zdroje, takže se můžeme vyvázat ze závislosti na ruském plynu a nemusíme se nikoho ptát,“ říká v podcastu o energetické krizi Radek Škoda, odborník na jadernou energetiku.
Stojí Evropa na pokraji energetické krize? V souvislosti s vysokými cenami plynu, které vyhání do výšin přerušované dodávky z Ruska, se jí před nastupující zimou Evropané včetně Čechů oprávněně obávají.
„Blížíme se energetické krizi rychlými kroky. Bude zajímavé vidět, na čem se Evropa shodne, nebo spíše neshodne,“ poznamenává v podcastu odborník na jadernou energetiku a profesor ČVUT Radek Škoda.
Na plynu jsou závislé četné výrobní podniky, elektrárny i některé teplárny. Kvůli vysokým cenám plynu stoupají do neúměrných výšin i ceny elektřiny. To vyvolává snahu politiků u nás i na evropské úrovni o to, aby se tyto ceny vrátily do normálu.
„My Češi nemáme plyn, ale máme nápady. Ceny plynu ještě budou stoupat, takže musíme třeba hledat nějaké dlouhodobější řešení. Z krátkodobého hlediska jsme sice vyděšení, ale není k tomu zase tak zcela důvod. Řešení spočívá v tom, že elektřinu, kterou vyvážíme, exportovat nebudeme, ale můžeme s ní topit,“ podotýká.
Podcast s Radkem Škodou se točí také kolem budoucnosti Green Dealu, regulace energetiky a její budoucnosti na českém i evropském trhu.