Robots-In-Residence: Robota NAO v Goethe-Institutu programují vědkyně z CIIRC ČVUT

0
4514

Tým programátorek z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC ČVUT v Praze se prostřednictvím nově vznikajícího centra RICAIP (anglická zkratka pro Výzkumné a inovační centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu) zapojuje do popularizačního programu Goethe-Institutu s názvem „Robots-in-Residence“. Jejich úkolem je naprogramovat putovního humanoidního robota NAO, který se již před několika měsíci vydal na okružní cestu po Evropě. V pražském Goethe-Institutu se široká veřejnost může s robotem setkat během září, zapříst s ním rozhovor, poslechnout si citáty evropských osobností, zahrát si kvíz nebo si zacvičit tai-chi. Přesný rozpis návštěvních dnů u robota se dostupný na stránkách www.goethe.de/praha. NAO do Prahy přicestoval ze slovinské Lublani, jeho další zastávkou po Praze bude Varšava. V každé zemi se robotů ujímají lokální kreativní programátoři a propůjčují jim nové dovednosti.

„Do projektu jsme se zapojily rády hlavně z toho důvodu, že máme možnost otestovat si vývoj komunikace v přirozeném jazyce na pro nás novém humanoidním robotovi. Pro výzkumné účely využíváme již několik let k dispozici robota Pepper. Dalo by se říci, že je to starší bratr NAO od stejného výrobce,“ uvádí Gabriela Šejnová z laboratoře Robotického vnímání CIIRC ČVUT a doplňuje: „Peppera učíme v rámci projektu HUMR povídat si se seniory z Centra aktivního stáří Života 90 a procvičovat jejich kognitivní schopnosti pomocí různých kvízů a her“. Kateřina Kubecová, která nyní robota NAO pro Goethe-Institut programuje, potvrzuje: „Malou ukázku komunikace, kterou už umí Pepper, přeložíme do angličtiny a němčiny a vybavíme jím robota NAO.“

První setkání s robotem a jeho českými programátorky se uskutečnilo ve středu 9. září 2020 v rámci kulturního večera v rámci projektu „Vyprávěj mi o Evropě“, který je koncipovaný mj. jako setkání se spisovatelkou Alenou Wagnerovou. Projekt samotný připravuje Goethe-Institut a německá spolková vláda jako součást předsednictví Německa v Radě EU 2020.

Více informací zde: https://www.goethe.de/ins/cz/de/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21936555

Program Robots-In-Residence v České republice realizuje Goethe-Institut ve spolupráci s RoboticLab na Technischen Hochschule Wildau a Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production (RICAIP) při CIIRC ČVUT.

Program je součástí rozsáhlého projektu Generation A=Algorithmus, který Goethe-Institut rovněž organizuje v souvislosti s německým předsednictvím v Radě EU 2020, více viz goethe.de/generationa. Projekt má několik částí, například tzv. online „couch lessons či hackaton zaměřený na klimatické otázky. Patří do něj také rezidenční program, ve kterém Goethe-Institut zve mladé umělce k pobytu na různých výzkumných institucích zabývajících se umělou inteligencí, aby získali nové perspektivy o nejnovějším technologickém vývoji. Program AI-Residence je zaměřen na umělce ve věku 18 – 30 let, tedy tzv. Generaci Y a Z. RICAIP a CIIRC ČVUT se zapojili i do této aktivity – ta se sice bude realizovat až v roce 2021, avšak již nyní probíhá sběr přihlášek. Umělci, kteří se ZDE mohou přihlašovat do 30. září, budou vybráni na podzim tohoto roku. Cílem je podnítit veřejnou debatu o stávajících přístupech, potenciálech a rizicích umělé inteligence v nastupující „generaci A“, u které se předpokládá, že již bude používat algoritmy v každodenním životě.

Previous articleEvropská laboratoř učících se a inteligentních systémů – ELLIS – otevírá 30 výzkumných poboček (ELLIS Units) v předních institucích po celé Evropě. Pražská ELLIS Unit se nachází na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
Next articleOndřej Benedikt, István Módos a Zdeněk Hanzálek získali cenu za nejlepší studentský příspěvek na renomované konferenci CPAIOR