Stavební hackathon, diskuse s influencery i univerzitní městečko: to vše připravuje Národní centrum Stavebnictví 4.0 na Stavebním veletrhu v Brně

0
4042
Foto: FSv ČVUT

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným aspektům světa stavebnictví a bydlení. Vše bude probíhat v prostorách „univerzitního městečka“, kde svoje novinky představí české technické vysoké školy.

Pilotní ročník soutěžní platformy stavebního hackathonu na téma dostupné bydlení proběhne v prvních dvou dnech v rámci Festivalu architektury. Své síly změří šestičlenné týmy vysokoškolských studentů vyslané českými technickými univerzitami: ČVUT v Praze, ČZU v Praze, ZČU v Plzni, VŠB-TU Ostrava, VUT v Brně a Mendelovou univerzitou v Brně. Koncepty dostupného bydlení, ve kterých budou studenti zvažovat různá materiálová a konstrukční řešení, budou prezentovat odborné porotě, která nejlepší návrhy také ocení. Každý z týmů se bude potýkat se specifickým materiálem, na své si přijde dřevo, beton, cihla i modulární a kombinované stavby. Výsledky budou inspirací pro města a obce, které v blízké budoucnosti čekají investice do dostupného bydlení.

Výsledkům využitelným pro praxi napomůže i zapojení významných hráčů na poli stavebnictví. Celá akce se koná pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR – svou účast přislíbil i ministr Ivan Bartoš – a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Soutěžní týmy budou po dobu konání akce moci konzultovat své návrhy a nápady s mentory z praxe, které poskytnou společnosti Autodesk, Vesper Homes, Progess Group, RD Rýmařov, KOMA, HELUZ, ASIO a STRABAG.

Cílem Stavebního hackathonu je podpořit inovace a vývoj udržitelných a cenově dostupných řešení v oblasti bydlení. „Hackathon si klade za cíl dodat českému stavebnictví odvahu inovovat technologické přístupy a přinést novou inspiraci, například i formou komunitních služeb,“ vysvětluje motivaci ke studentské soutěži Radoslav Sovják, ředitel Národního centra Stavebnictví 4.0.

Na veletrhu se také představí univerzitní městečko složené z toho nejzajímavějšího, na čem na technických univerzitách, ČVUT v Praze, TU v Liberci, VŠB-TU Ostrava, ZČU v Plzni a VUT v Brně, aktuálně pracují. ČVUT v Praze představí hned dva projekty, „Přenosný open-hardware zatěžovací rám pro analýzu mechanických vlastností, Thymos“ a projekt „Chování dřeva při požáru a možnosti využití nanotechnologie pro jeho ochranu.“

Foto: FSv ČVUT

Součástí doprovodného programu Festivalu architektury 2024 realizovaného Národním centrem Stavebnictví 4.0 (NCS 4.0) budou také setkání se zajímavými tvůrci působícími na sociálních sítích. Řemeslníci, architekti a stavaři, kteří ovlivňují obraz stavebnictví v Česku budou společně diskutovat ve čtvrtek a v sobotu. Těšit se můžete na Lukáše Janouta aka @delniq, Radka Pospíšila aka @_muj_domecek_, Markétu Heraleckou aka @holkyvrekonstrukci nebo @stavimeskoluvzambii studentů FSv ČVUT, bývalé studenty VUT Brno a jejich @plasticguyscz, @architekti_budujici_domov, @profimentor_remesel, @favutmemes, @student_staveb, @stavebnidenik, @bud.projektantem či @blaznivejstavebniurad.

Na veletrhu se rovněž představí široké veřejnosti projekt Stavební gramotnost, který je společným projektem NCS 4.0 a platformy Technologická gramotnost. Zkušení organizátoři vzdělávacích projektů z Technologické gramotnosti spojili síly s odborníky ze stavebnictví a studentům základních a středních škol chtějí přinést v souladu a aktuálními trendy ve vzdělávání vhled do stavební praxe včetně návaznosti na kvalitu bydlení, zelená města a technologicky vyspělý svět. Zlatým partnerem projektu je OHLA ZŠ, stříbrným partnerem Wienerberger, SWIETELSKY stavební, STRABAG, Metrostav a bronzovým partnerem SUDOP Group a VALBEK-EU. Přednášky budou díky zapojení partnerů pro školy zdarma a bude možné si je rezervovat od září do prosince 2024.

24. dubna – 27. dubna se Národní centrum Stavebnictví 4.0 stává součástí nabitého programu čtyřdenního maratonu stavebnictví a architektury v Brně a opět tak aktivně vystupuje v roli toho, kdo propojuje vědu, akademickou sféru, studenty, odborníky a firmy s inovačním potenciálem a státní sféru.

Více informací o programu naleznete https://www.festival-architektury.cz/program.

Foto: FSv ČVUT

Foto: FSv ČVUT

Previous articleUmělá inteligence stále potřebuje přirozenou inteligenci - Lenka Lhotská v podcastu ČR Region
Next articleJaká je budoucnost inteligentních robotů podle prof. Jitendry Malika?