Virtuálním setkáním zahájilo v úterý 15. 9. svou činnost 30 poboček Evropské laboratoře učících se a inteligentních systémů – ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). Pobočky – ELLIS Units – se nachází ve 14 evropských zemích a zahrnují instituce jako Oxfordskou univerzitu, ETH Curych, Institut inteligentních systémů Maxe Plancka v Tübingenu a další. Mezi tyto instituce se řadí i Český institut informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC ČVUT), na kterém se nachází jediná česká pobočka – ELLIS Unit Prague. ELLIS Units rozhodujícím způsobem přispívají k zajištění evropské suverenity a vedoucího postavení v oblasti výzkumu moderní umělé inteligence.
„Dnešek je oslavou dynamického rozvoje, kterým iniciativa ELLIS prošla od svého založení před pouhými dvěma lety,“ uvedl Bernhard Schölkopf, spoluzakladatel ELLIS a ředitel Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy v německém Tübingenu, kde také jedna z poboček ELLIS sídlí. „Prvních 17 poboček bylo oznámeno (včetně ELLIS Unit Prague) na konci roku 2019, letos jsme přidali do sítě dalších 13. Konsolidací společného úsilí přispějí pobočky ELLIS k tomu, aby Evropa mohla konkurovat světovým hotspotům umělé inteligence, zejména USA a Číně. Společně ELLIS Units vytvářejí nové příležitosti pro spolupráci vědců z celé Evropy a jsou pevným základem pro rozvoj umělé inteligence, která je v souladu s hodnotami otevřené evropské společnosti.“
Česká ELLIS Unit Prague je založena na vědcích, kteří přišli do CIIRC ČVUT ze zahraničí a vedou zde excelentní týmy OP VVV zabývající se výzkumem v různých oblastech umělé inteligence – Josefu Šivicovi, Josefu Urbanovi a Robertu Babuškovi. První dva jmenovaní jsou i nositelé prestižních ERC grantů. Dále českou pobočku tvoří Tomáš Pajdla, který na CIIRC ČVUT vede skupinu aplikované algebry a geometrie, Tomáš Mikolov, který se z prestižních výzkumných pozic ve společnostech Facebook či Google vrátil do Česka a na CIIRC ČVUT se se svým týmem věnuje výzkumu obecné umělé inteligence a Torsten Sattler, který přišel na CIIRC ČVUT ze Švédska a věnuje se počítačovému vidění. Tito vědci a jejich výzkumné týmy jsou základem pro nastavení aktivní spolupráce nejen v rámci ELLIS, ale i s organizacemi a vědeckými týmy v České republice a pro vytvoření prostředí, které bude dlouhodobě atraktivní a schopné přilákat do České republiky vědce ze zahraničí.
„Získání ELLIS Unit na CIIRC ČVUT je i oceněním naší dosavadní práce. Je zde unikátní prostředí, které stimuluje tvorbu základních výzkumných výsledků a jejich následný převod do konkrétních aplikací s dopadem na ekonomiku a společnost. ELLIS pro nás představuje propojení se špičkovými evropskými instituty a vědci v umělé inteligenci. Jsme ale také maximálně otevřeni spolupráci s českými firmami a výzkumnými týmy,” dodává Josef Šivic, ředitel ELLIS Unit Prague.
Organizace ELLIS zahájila svou činnost v roce 2018. Jejím ústředním cílem je posílit špičkový evropský výzkum v oblastech založených na strojovém učení tím, že bude vědcům nabízet vynikající výzkumné příležitosti v Evropě a bude vychovávat novou generaci mladých evropských vědců v těchto oborech strategického významu. Zaměřuje se zejména na řešení základních výzkumných problémů v umělé inteligenci s pozitivními ekonomickými a společenskými dopady. V současné době výzkumná témata v rámci organizace ELLIS zahrnují strojové učení, počítačové vidění, zpracování přirozeného jazyka, robotiku, důvěryhodnou AI zaměřenou na člověka a dále aplikační oblasti jako jsou modelování životního prostředí, návrh autonomních systémů, biologie a lidské zdraví.
ELLIS Units byly vybrány na základě vědecké excelence výborem předních vědců z několika zemí. Celkově jsou pobočky financovány částkou ve výši přibližně 300 milionů EUR na počáteční období pěti let. Dvacet procent z této částky půjde na aktivity v rámci sítě ELLIS, jako jsou výměnné stáže studentů a vědců a organizace společných výzkumných programů a workshopů ELLIS.
ELLIS Units
- Alicante (Nuria Oliver, Foundation ELLIS Unit Alicante)
- Amsterdam (Max Welling, University of Amsterdam)
- Berlin (Klaus-Robert Müller, TU Berlin)
- Cambridge (Carl Rasmussen, Jose Miguel Hernandez Lobato, University of Cambridge)
- Copenhagen (Ole Winther, University of Copenhagen)
- Darmstadt (Stefan Roth, Technical University of Darmstadt)
- Delft (Robert Babuska, Delft University of Technology)
- Edinburgh (Chris Williams, University of Edinburgh)
- Freiburg (Wolfram Burgard, University of Freiburg)
- Genoa (Massimiliano Pontil, Italian Institute of Technology and University of Genoa)
- Heidelberg (Oliver Stegle, German Cancer Research Center, EMBL, University of Heidelberg)
- Helsinki (Samuel Kaski, Aalto University)
- Lausanne (Pascal Frossard, EPFL)
- Leuven (Matthew Blaschko, KU Leuven)
- Linz (Sepp Hochreiter, JKU Linz)
- Lisbon (Mario Figueiredo, Instituto Superior Tecnico)
- London (Arthur Gretton, University College London)
- Munich (Daniel Cremers, Fabian Theis, Massimo Fornasier, Technical University of Munich, Helmholtz Zentrum München)
- Oxford (Yee Whye Teh, Stephen Roberts, Michael Wooldridge, University of Oxford)
- Paris (Gabriel Peyre, PaRis AI Research Institute, DataIA Institute, Sorbonne Center for Artificial Intelligence)
- Prague (Josef Sivic, Czech Technical University)
- Radboud (Marcel van Gerven, Radboud University Nijmegen)
- Saarbrücken (Bernt Schiele, Max Planck Institute for Informatics, Saarland University)
- Technion (Shie Mannor, Technion – Israel Institute of Technology)
- Tel Aviv (Amir Globerson, Tel Aviv University)
- Turin (Barbara Caputo, Politecnico di Torino)
- Tübingen (Matthias Bethge, Bernhard Schölkopf, University of Tübingen, Max Planck Institute for Intelligent Systems)
- Unimore (Rita Cucchiara, University of Modena)
- Vienna (Christoph Lampert, IST Austria)
- Zürich (Andreas Krause, ETH)
Na fotografii nahoře vědci z pražské pobočky ELLIS. Zleva Tomáš Mikolov, Tomáš Pajdla, Josef Šivic (ředitel), Robert Babuška, Torsten Sattler.
ELLIS – The European Laboratory for Learning and Intelligent Systems – Evropská laboratoř učících se a inteligentních systémů byla založena 6. prosince 2018. Jedná se o panevropskou síť vědeckých organizací, které se zaměřují na výzkum a vědecký pokrok v oblastech moderní umělé inteligence, které se opírají o metody strojového učení, jako jsou hluboké neuronové sítě, díky kterým se stroje mohou učit z dat a zkušeností.
V březnu 2019 ELLIS ustanovila 11 výzkumných programů, které se zabývají různými oblastmi výzkumu umělé inteligence a zahrnují více než 100 evropských vědců.
Více informací o ELLIS na https://ellis.eu/en
/