CLAIRE

Název: Confederation of Laboratories for Artificial Intelligence Research in Europe
Webová stránka: claire-ai.org
Twitter: twitter.com/vision_claire
LinkedIn: www.linkedin.com/company/visionclaire/
Facebook: www.facebook.com/claire.initiative/
CIIRC zapojen od: 02/2019
Role CIIRC: Hostitelé CLAIRE Office Prague
Krátký úvod:

CLAIRE (Konfederace laboratoří pro výzkum umělé inteligence v Evropě, claire-ai.org) je organizace vytvořená evropskou komunitou umělé inteligence, která se snaží posílit evropskou excelenci ve výzkumu a inovaci umělé inteligence se silným zaměřením na umělou inteligenci, která je převážně zaměřena na člověka. CLAIRE si klade za cíl vybudovat celosvětové uznání značky pro „AI made in Europe“ (na úrovni CERN) a umožnit Evropě ovládnout svou vlastní budoucnost. Přečtěte si celý dokument Vision zde.

CLAIRE byla spuštěna v červnu 2018 a nyní má podporu více než 3500 lidí, většinou vědců, technologů a výzkumníků v oblasti umělé inteligence. Podporovatelé představují drtivou většinu evropské komunity AI, která zahrnuje akademickou obec a průmysl, výzkum a inovace. Mezi příznivci je více než 140 pracovníků z různých klíčových vědeckých asociací. CLAIRE otevřela administrativní kanceláře v Haagu, Saarbrückenu, Praze a Římě, Bruselu, Oslu, Paříži a Curychu. Dále bylo založeno devět poradních skupin se 48 členy z 18 zemí, které pokrývají všechny oblasti AI, spolu s tématy etických, právních a sociálních dopadů AI.

Síť členů CLAIRE se skládá z více než 370 výzkumných skupin a výzkumných institucí, které společně pokrývají více než 21 000 zaměstnanců ve 35 zemích. CLAIRE je navíc v procesu vytváření průmyslové sítě, aby podpořila úzké vazby mezi neziskovým výzkumem a působivými průmyslovými aplikacemi.

CIIRC kontaktní osoby: Dr. Vít Dočkal – Vedoucí kanceláře
Dr. Josef Urban – Člen rozšířeného hlavního teamu
Markéta Iffland
Anna Tahovská
Novinky: Články (v pořadí od nejnovějšího):

Projekty:
VISION

brAInfood series

Pražská kancelář CLAIRE pravidelně přináší českou verzi série brAInfood, která vznikla díky centru Knowledge Centre Data & Society (Kenniscentrum Data & Maatschappij). Jedná se o stručné informační listy týkající se umělé inteligence. Mají za úkol zejména informovat o základních pojmech z oblasti umělé inteligence a objasnit některé procesy, zásady a oblasti výzkumu v tomto oboru.

brAInfood: co to je regulatorní sandboxing pro AI?

brAInfood: jak důvěryhodná je umělá inteligence?

brAInfood: jak přežít konverzaci o umělé inteligenci?        

 

O Knowledge Centre Data & Society

Knowledge Centre Data & Society (Kenniscentrum Data & Maatschappij) se zabývá propojením  dat, umělé inteligence a společností. Centrum napomáhá sociálně odpovědné, etické a z právního hlediska správné implementaci AI ve Flandrech (Belgie).

Cílem centra je umožnit vlámským společnostem, politikům, regulačním orgánům a občanům vytěžit co možná největší sociální a / nebo ekonomické výhody, které AI přináší. Za tímto účelem propojuje různé organizace zastupující zúčastněné strany a zaštiťuje vytváření nástrojů, rad a doporučení.