CIIRC partnerem v soutěži Synth Challenge o naprogramování nejlepšího zvuku elektromobilu

0
2977

 

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT se stal jedním z partnerů Fakulty elektrotechnické ČVUT v sedmém ročníku soutěže Synth Challenge. Účastníci soutěže mají za úkol do konce roku 2022 zaslat dvě úlohy, které prověří jejich schopnost v softwarovém prostředí syntetizovat zvuky a hudební skladby. K tomu jim CIIRC poskytne data a video, která soutěžící využijí pro vygenerování co nejlepšího zvuku simulátoru. Vedle vysokoškolských studentů se budou moci poprvé zúčastnit i středoškoláci. 

Otevírání se soutěže studentům a studentkám nižšího stupně škol není jedinou změnou letošního ročníku. Na rozdíl od minulých ročníků, kdy se algoritmy audio syntézy programovaly výhradně v prostředí MATLAB, letos mohou účastníci použít jakékoliv programovací prostředí.

„Slibujeme si od toho zapojení dalších univerzitních pracovišť, větší počet účastníků včetně talentovaných studentů ze středních škol a zvýšení zájmu o studium akustických a audiovizuálních programů a předmětů,” vysvětluje hlavní organizátor soutěže prof. Roman Čmejla z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Další změnou letošního ročníku Synth Challenge je, že se k již tradičním partnerům FEL ČVUT, České akustické společnosti a softwarové firmy Humusoft nově připojily také Fakulta dopravní ČVUT a náš institut.

Zvuk elektromobilu a psacího stroje

Všichni účastníci soutěže mají podle zadání povinně zpracovat první úkol – syntetizovat zvuk elektromobilu Škoda Superb. Bude zcela na nich, jak zvuk vytvoří. „Přestože nejzásadnějším faktorem definujícím výsledný zvuk je rychlost a počet otáček motoru, nenařizujeme účastníkům, které parametry mají z možných 70 vybrat a pro syntézu použít,“ vysvětlují organizátoři soutěže.

Druhá úloha je určena jen vysokoškolákům a zahrnuje syntézu hudebních nástrojů jedné ze dvou skladeb. Jedná se o skladby ‚Barcarola‘ z Hoffmannových povídek od Jacquese Offenbacha, kde se klade důraz na klavír a smyčcové nástroje, a ‚Psací stroj‘ od Leroye Andersona, kde dominuje klavír a mechanický psací stroj se zvonkem.

Finální verzi soutěžních úkolů je nutné zaslat do půlnoci 31. 12. 2022. Vyhlášení výsledků soutěže proběhne ve středu 11. 1. 2023 ve FEL CAFÉ. Detailní znění zadání naleznete zde.

Loňský vítěz zabodoval svou verzí Bohemian Rhapsody

Jak se se zadáním loňského ročníku Synth Challenge 2021 vypořádal její vítěz student FEL ČVUT Adrian Pitoňák, si můžete přečíst v článku. U mezinárodní poroty zabodoval mimo jiné svou verzí Bohemian Rhapsody, která byla povinná pro všechny účastníky. Vítěznou skladbu si můžete poslechnout zde.

Zdroj: TZ FEL ČVUT

Previous articleInteligentní robot IPA2X - rozhlasová reportáž s Michalem Sojkou
Next articleInovacast s Jiřím Jirkovským