Inovacast s Janem Šedivým

0
12104

Umělá inteligence je zatím jen papoušek, který opakuje

Výzkumník, učitel, mentor – ale zejména expert v oblasti konverzační umělé inteligence, jehož hlavním oborem je zpracování přirozeného jazyka. „Tato disciplína zahrnuje práci s jazykem, v mluvené i psané formě. S tou psanou podobou potom pracujeme.“

S rozpoznáváním řeči začínal Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v polovině 90. let v IBM, což byla jedna z prvních firem, která se tomu věnovala. „Význam rozpoznávání řeči stále roste. V USA na mobilních telefonech významně roste počet lidí, kteří při vyhledávání na mobilních telefonech, využívají právě řeč. V zařízeních jako Alexa, Google Home či telefonech – tam řeč je primární, klíčová a nezastupitelná,” říká.

Jak jsou na tom v současnosti technologie umožňující strojový přepis řeči? „Velmi záleží na tom, kdo je mluvčí. Když bude mluvit např. prof. Hilský, tak to bude fungovat. Řada lidí neumí diktovat, ač si myslí, že ano. Nedělají tečky, nemluví souvisle, zahrávají. A to je problém. Stejně jako názvy firem, akronymy, cizí názvy. A největším problémem je okolní hluk nebo ozvěna.

Proč se snižuje zájem studentů o technické obory? Potřebuje podnikatel doktorát? Jak jsou na tom strojové překlady? A jak se dělají stroje vedoucí s uživatelem dialog? Na to, ale i na spoustu dalšího, se ptal Aleš Vlk Jana Šedivého ve dvou nových dílech Inovacastu.

Inovacast můžete sledovat na YouTube nebo odebírat v podcastových apikacích SpotifyApple Podcast, Google Podcasts nebo na  webu Národního centra Průmyslu 4.0.

 

 

Jan Šedivý působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT od roku 2016 jako vedoucí skupiny Big Data and Cloud Computing. V minulosti pracoval pro společnost Google jako Technical Lead Manager a v institutu IBM T. J. Watson Research Center jako člen výzkumného týmu a později vedoucí výzkumu. Vedl mnoho celosvětových výzkumů a vývojářských projektů, byl hlavním designerem aplikace IBM Embedded ViaVoice pro rozpoznávání řeči. V této oblasti získal celou řadu ocenění a je autorem mnoha patentů.

Specializuje se na výzkum konverzační umělé inteligence a interakce mezi lidmi a roboty, navíc vede vědecký inkubátor ČVUT eClub pro nadané studenty. Z něj rovněž vzešel studentský tým Alquist, který se svým stejnojmenným social botem získal v minulém roce zlatou medaili v mezinárodní soutěži Amazonu Alexa Prize. Kromě toho je Jan Šedivý spoluzakladatelem start-upu PromethistAI, vyvíjejícího vlastní konverzační aplikace, kde zastává pozici Senior Scientific Advisor.

 

Previous articleCzechTrade a ČVUT podpoří obnovu Ukrajiny pomocí chytré aplikace propojující poptávku a nabídku
Next articleInovace, mezinárodní spolupráce a ženy v technologiích, to byla některá z témat diskutovaných během návštěvy slovinské ministryně pro digitalizaci na CIIRC ČVUT