Projekt zdícího robota získává prestižní evropskou Technology Transfer Award

0
923
Foto: ERF2024

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), dosáhl významného úspěchu v prestižní mezinárodní soutěži 2024 euRobotics Technology Transfer Award za dosažený výsledek projektu zdicího robotu WLTR, který byl vyvinut ve rámci spolupráce se společnostmi Wienerberger A.G. a KM Robotics, s.r.o., ve které projekt získal prestižní druhé místo.

Foto: Zdicirobot.cz

Soutěž euRobotics Technology Transfer Award je součástí každoroční špičkového vědeckého a technologického setkání European Robotics Forum (ERF, https://erf2024.eu/) a která oceňuje nejlepší výsledky transferu technologií z akademické sféry do praxe. Projekt zdicího robotu WLTR zaujal porotu svým inovativním řešením automatizace zdění z cihlových bloků, které má potenciál zásadně změnit stavební průmysl.

Zdicí robot WLTR reprezentujeje robotický systém, který 24/7 dokáže autonomně zdít na základě předem zadaného plánu. Robot je schopen samostatně přenášet a ukládat cihlové bloky s vysokou přesností a efektivitou, čímž snižuje fyzickou náročnost práce, řeší nedostatek pracovníků a eliminuje lidské chyby. Wienerberger má se zdicím robotem WLTR velké plány. Již letos na stavby přibudou další roboty z první sériové výroby.

„Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme získali toto prestižní ocenění“, říká vedoucí projektu Libor Přeučil z laboratoře Inteligentní a Mobilní Robotiky (http://imr.ciirc.cvut.cz) na CIIRC ČVUT. „Toto umístění potvrzuje máme své místo v oblasti pokročilé robotiky a kybernetiky a ukazuje, že dokážeme vést jak základní výzkum, tak na jeho základě uspět ve vývoji průlomových technologií s reálným dopadem na průmysl.”

Ocenění Techology Transfer Award 2024 je významným uznáním pro ČVUT, CIIRC a jeho partnery. Potvrzuje tím, že Česká republika patří mezi světovou špičku ve vývoji UI robotických technologií a že má co nabídnout globálnímu stavebnímu průmyslu.

Foto: ERF2024

Projekt FW03010304, Výzkum a vývoj robotického systému pro automatizované zdění z cihelnách bloků je spolufinancován se stání podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND

Media:

www.zdicirobot.cz

Estav.cz

První reálné použití zdicího robotu – WLTR (videoupoutávka)

Zdící roboti přicházejí (videoupoutávka)

 

Previous articleMartin Suda a jeho spolupracovníci pokračují ve zdokonalování dokazovače Vampire
Next articleUmělá inteligence stále potřebuje přirozenou inteligenci - Lenka Lhotská v podcastu ČR Region