AI Award za výzkum a vývoj pro Josefa Šivice

0
2531
Zdroj: prg.ai, Tomáš Hejzlar

Vědci, firmy a organizace, které významně přispěly k rozvoji umělé inteligence se setkaly 1. 11. v pražském Vzletu při předávání českých cen za umělou inteligenci AI Awards. Ocenění, které uděluje prg.ai, Brno.AI a CzechInvest, byla udělena v pěti hlavních kategoriích. V kategorii výzkum a vývoj zvítězil Josef Šivic z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. Jeho dlouhodobá špičková vědecká práce byla v letošním roce podtržena ziskem prestižního ERC Advanced grantu v oblasti inteligentních počítačových systémů schopných učit se v dynamicky měnícím se světě. Josef se také aktivně zasazuje o podporu výzkumu a vývoje ze strany státu a vědeckou spolupráci v rámci AI Czechia či Evropské laboratoře učících se a inteligentních systémů (ELLIS).

“Je to pro mne velká pocta a mám z ocenění AI Award velkou radost. Beru to jako ocenění pro celý svůj tým, který má na výsledcích hlavní zásluhu. Také děkuji CIIRC ČVUT, který pro nás vytváří vynikající vědecké prostředí, a samozřejmě své rodině za jejich neutuchající podporu,” neskrývá potěšení Josef Šivic.

Odborná porota vybírala z celkem 111 podaných nominací. V porotě zasedli profesor Jiří Matas, Daria Hvížďalová, Jiří Materna, Petr Baudiš, Petr Šrámek, Jaroslav Mašek, Lenka Kučerová, Jan Bárta a Matouš Kostlivý. Otevřený nominační proces probíhal během září a října 2023. 

AI Awards 2023 jsou vyvrcholením měsíční akce Dny AI, která se letos koná v Brně, Plzni, Ostravě a Praze. Organizátory oborových ocenění jsou prg.ai, Brno.AI a CzechInvest. Hlavním mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny a partnery Wired CZ & SK a AI*nautes.

ERC Advanced grant byl Josefu Šivicovi udělen v roce 2023 na podporu jeho projektu s názvem FRONTIER, v rámci kterého budou Josef Šivic a jeho tým vyvíjet novou generaci velkých neuronových modelů pro stroje, které fungují v dynamickém 3D světě a interagují s okolním prostředím. 

Projekt FRONTIER spojuje počítačové vidění, strojové učení a robotiku a jeho cílem je vyvinout novou neurální architekturu, která kombinuje rozsáhlé neuronové sítě s učícími se fyzikálními simulačními komponenty.  Umělá inteligence dnes umí řešit pro člověka těžko zvladatelné úkoly, jako je generování počítačových programů nebo kreativních obrázků. Naopak jiné úlohy, které člověku přijdou jako triviální a dělá je každý den, jako je vnímání okolního prostředí a interakce s ním, jsou pro stroje velmi obtížné.  Běžně využívané průmyslové roboty jsou předprogramované na jednu konkrétní úlohu a nejsou schopné řešit jiné úlohy v měnícím se trojrozměrném světě. A to je i výzva pro Josefa Šivice a jeho tým.

 

Dr. Josef Šivic je vedoucím výzkumné skupiny zaměřené na inteligentní strojové vnímání na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT v Praze a ředitelem ELLIS Unit Prague. Od roku 2022 je také předsedou iniciativy AICzechia, která sdružuje prostřednictvím klíčových odborníků v oblastech umělé inteligence čtyři desítky předních akademických týmů a pracovišť, působících zejména na univerzitách a výzkumných institucích v České republice. Jeho výzkumná skupina také přispívá k tomu, že ČVUT se dlouhodobě řadí mezi pět nejlepších evropských institucí v oblasti počítačového vidění  (žebříček CSRankings za období 2018 – 2023) a on sám patří mezi nejlepší české informatiky. (Více informací zde). 

Po absolvování magisterského studia na ČVUT v roce 2002 strávil více než 15 let v zahraničí, včetně doktorského studia na University of Oxford ve Velké Británii, postdoktorského pobytu na Massachusetts Institute of Technology v USA a více než desetiletého působení na francouzském národním výzkumném institutu informatiky (Inria) v Paříži ve Francii, kde získal ERC Starting grant. Od roku 2017 působí na CIIRC ČVUT, kde v letech 2017-2023 vedl projekt OP VVV IMPACT financovaný ve výši 111 milionů korun, který mu návrat do Česka umožnil. Je spoluautorem více než 100 odborných publikací.  Jeho vědecké práce získaly Helmholtzovu cenu a cenu Longueta-Higginse  za zásadní příspěvky k počítačovému vidění. 

Výsledky AI Awards 2023

Společenský přínos
Vítěz: Projekt DOAZARC

Finalisté: SpeechTech, Verifee Research Collective

Vzdělávání
Vítěz: AI dětem

Finalisté: Aignos, SPSŠ AI Lab

Výzkum a vývoj
Vítěz: Josef Šivic

Finalisté: Stanislav Fort, tým vědců z Laboratoře datových věd FIT ČVUT a firmy Meteopress

Veřejná správa
Vítěz: JALUD Embedded

Finalisté: ČEPS AI tým, Správa Informačních technologií města Plzně

Podnikání
Vítěz: Resistant AI

Finalisté: EquiLibre Technologies, MAMA AI

Cena organizátorů
Vítěz: Carebot

Zdroj výsledky: AI Awards, CIIRC ČVUT

Zdroj foto: prg.ai, Tomáš Hejzlar

Previous articleJaké možnosti využití umělé inteligence se otevírají veřejné správě? O konkrétních příkladech se dnes diskutovalo na ČVUT
Next articleRadek Škoda ve Studiu ČT24 na téma dostavby jaderné elektrárny Dukovany